Do letošního března se s novým koronavirem setkala polovina českých dospělých, tvrdí studie

Do letošního března se s virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, setkala více než polovina české dospělé populace. Vyplývá to z dosavadních výsledků studie PROSECO, vedené výzkumníky z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Nakažených výrazně přibylo v druhé vlně šíření koronaviru, která začala loni po prázdninách. O studii ve středu informoval mluvčí univerzity Pavel Žára.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykovo nádraží, ilustrační foto

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně eviduje zhruba 1,68 milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem, což je asi 17 procent populace. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Výsledky první fáze studie ukázaly rychlý nárůst seropozitivity demonstrující rozsáhlou expozici české populace viru SARS-CoV-2 během dramaticky probíhající druhé vlny pandemie: zatímco v říjnu a listopadu 2020 mělo sledované protilátky pouze 28 procent dobrovolníků," uvedl imunolog Vojtěch Thon z Masarykovy univerzity.

Testy v úterý prokázaly 294 nově nakažených. Nejrychleji se nemoc šíří v Praze a Libereckém kraji

Číst článek

„V prosinci 2020 a lednu 2021 to bylo 43 procent a v únoru a březnu 2021 už 51 procent,“ dodal. 

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně eviduje zhruba 1,68 milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem, což je asi 17 procent populace. Statistika nezahrnuje ty, kteří prodělali infekci bez příznaků nebo s lehkým průběhem a nikdy se nenechali testovat.

Skutečný počet lidí, kteří se nakazili a vyvinuli si protilátky, lze odhadnout na základě národní seroprevalenční studie, při které se u reprezentativního vzorku populace testuje přítomnost protilátek.

Další fáze

Studii PROSECO umožnila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky, která ze svého fondu prevence podpořila opakované měření protilátek proti SARS-CoV-2 v krvi dobrovolníků z řad svých klientů.

Pneumolog, který léčí následky covidu-19: Odborníci jich popsali 80. Některé plíce se neuzdraví nikdy

Číst článek

První fáze studie začala v říjnu 2020 a nábor účastníků skončil v březnu 2021 před začátkem masivní vakcinační kampaně. Více než 30 000 účastníků starším 18 let odebrali v síti akreditovaných laboratoří vzorky krve a změřili hladiny protilátek.

Na analýze a interpretaci dat se kromě pracovníků centra RECETOX podíleli epidemiologové z University College v Londýně, kanceláře Světové zdravotnické organizace v České republice a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Naměřená data indikují, že procento populace, které bylo do března 2021 exponováno viru SARS-CoV-2 bylo významně větší, než by vyplývalo z přímých odhadů založených pouze na datech z PCR testování, vysvětlil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Studie má ještě dvě následné fáze, cílem je sledovat přetrvávání či pokles hladiny paměťových IgG protilátek proti SARS-CoV-2 u lidí, kteří prodělali infekci, a těch, kteří jsou očkovaní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme