Česko evidovalo za pátek 140 nových případů covidu-19. Reprodukční číslo se zastavilo na 0,90

V Česku testy v pátek potvrdily 140 nových případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než před týdnem a nejméně v tomto týdnu. Počty nově nakažených koronavirem v mezitýdenním srovnání tak nadále klesají. Dál ubylo i nově nakažených na 100 000 lidí za týden, jejich počet klesl na 11 z předchozích 12. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stagnovalo na 0,90.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběrové místo covid-19 na Václavském náměstí. Archivní foto

Od loňského 1. března, kdy byly v zemi potvrzeny první případy nemoci, statistiky zaznamenaly přes 1,674 milionu nakažených (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počet hospitalizovaných se drží na padesátce. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Od loňského 1. března, kdy byly v zemi potvrzeny první případy nemoci, statistiky zaznamenaly přes 1,674 milionu nakažených. Většina se vyléčila, 30 373 lidí s potvrzeným koronavirem zemřelo. V poslední době je ale obětí minimum, poslední eviduje ministerstvo zdravotnictví 21. července. Za celý první prázdninový měsíc je podle dosavadních údajů 12 zemřelých s covidem.

Sepsala příběhy z covidária, na sdílení premiérem reagovala kritikou. ‚Vadilo mi jeho PR,‘ říká lékařka

Číst článek

Mezi jednotlivými regiony se epidemická situace ale liší. Při přepočtu nově nakažených na 100 000 lidí za uplynulých sedm dnů je nejhorší situace v Plzeňském kraji s 30 případy. Následuje Praha s 22 případy. Naopak nejméně případů na 100 000 lidí za týden je v Olomouckém kraji, a to tři. Moravskoslezský kraj má čtyři případy a Zlínský a Karlovarský kraj po pěti.

V nemocnicích bylo v pátek 50 pacientů s nemocí covid-19, z toho deset ve vážném stavu. To je zhruba stejně jako ve čtvrtek. V porovnání s minulým pátkem ale hospitalizovaných o 11 přibylo.

Laboratoře v pátek provedly na 157 000 testů, z toho zhruba 48 000 bylo PCR testů. U nejpočetnější kategorie prováděných testů – preventivních a plošných – klesl podíl pozitivních v mezitýdenním srovnání z 0,05 na 0,03 procenta.

U takzvané epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, zůstal podíl pozitivních stejný, na 0,2 procenta.

Podíl potvrzených případů u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, mírně klesl z 0,93 na 0,89.

Míra vakcinace

Vakcínu proti koronaviru zdravotníci v pátek podali 58 704 lidem, proti předchozímu pátku jich tak bylo přibližně o 15 000 méně. Počet podaných dávek za celou dobu očkování, které začalo v České republice na konci loňského roku, překročil 10,3 milionu. Ukončené očkování má 4,8 milionu lidí, zhruba 45 procent z 10,7 milionu obyvatel v zemi.

Ministerstvo zdravotnictví v přehledu dat na svém webu v pátek uvedlo, že aspoň jednou dávkou bylo naočkováno přes 63 procent obyvatel v České republice starších 16 let a 54 procent této populace má očkování dokončeno.

Dalších více než 177 000 lidí má rezervaci termínu očkování a přes 260 000 je registrováno a čeká na termín očkování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme