Ve čtvrtek přibylo 306 nakažených, o 95 případů více než před týdnem. Za nárůstem je návrat do škol

Testy ve čtvrtek v Česku odhalily 306 nově nakažených koronavirem. Je to o 95 případů více než před týdnem a nejvyšší údaj od poloviny července. Ministerstvo eviduje za čtvrtek téměř 100 000 testů, o 12 700 víc než ve středu. Z toho PCR testů bylo přes 56 000, což je podle dostupných údajů dosud nejvíc. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testy ve čtvrtek v Česku odhalily 306 nově nakažených koronavirem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nárůst počtu PCR testů může souviset s testováním ve školách na začátku školního roku. Reprodukční číslo k pátku stouplo na 1,12 ze čtvrtečních 1,05, přičemž číslo nad jednou ukazuje zrychlování šíření epidemie. Číslo R je tak nyní nejvyšší od 12. srpna. Nad jednou je devátým dnem.

Preventivní testování v Praze odhalilo nákazu u 38 žáků. V Rokycanech vyšetřují malou záhadu

Číst článek

Nákaza se dlouhodobě nejvíce šířila v Praze, nyní ji ale překonal Karlovarský kraj, kde na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden 27 nově odhalených případů infekce. Následuje Praha s 25 případy a Jihočeský s 19 případy.

Naopak nejnižší incidenční číslo má Královéhradecký kraj. Na 100 000 obyvatel tam připadá šest nových případů za poslední týden. Podle odborníků bude epidemie s nynějším návratem lidí z dovolených a návratem dětí do škol sílit.

I při vysoce rizikovém scénáři vývoje by ale nadcházející vlna neměla být tak silná jako loni na podzim nebo letos na jaře, a to díky očkování i značnému počtu lidí, kteří už covid prodělali.

Od začátku loňského března, kdy se v České republice objevily první případy nákazy, bylo v zemi potvrzeno přes 1,68 milionu případů koronaviru. Většina nakažených se vyléčila, 30 405 lidí s covidem-19 dosud zemřelo.

Hospitalizovaných s prokázaným covidem bylo ve čtvrtek 56 lidí, deset z nich ve vážném stavu. Před rokem ve stejnou dobu vyžadovalo nemocniční péči asi třikrát víc pacientů s covidem.

Počet úmrtí, hospitalizací i závažných průběhů onemocnění výrazně snižuje očkování. Zdravotníci ve čtvrtek podali v celé zemi vakcínu proti koronaviru asi 17 700 lidí, v mezitýdenním srovnání zhruba o polovinu méně. Údaje za uplynulý den se ale mohou ještě zvýšit. Celkový počet aplikovaných dávek od začátku vakcinace překročil 11,5 milionu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme