Mladí lidé s covidem v nemocnicích? Podle dat stále nejvíce přibývá hospitalizovaných nad 75 let

Na přelomu roku čísla nakažených covidem prudce rostla. Kromě obav z přetížení nemocnic média informovala taky o rostoucím počtu hospitalizovaných lidí mladších ročníků. „Rozdíl oproti jaru je to, že smrtnost zasáhla i mladší ročníky,“ psal web TN.cz. Lidé v produktivním věku v nemocnicích s covidem sice leží, podle zjištění serveru iROZHLAS.cz ale v péči zařízení stále nejvíce přibývá lidí starších 75 let.

GRAF Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvalita péče o pacienty v nemocnicích je kvůli extrémnímu přetížení personálu nižší

Na začátku roku byl patrný mírný výkyv v počtu mladších ročníků, v nemocnicích ale od března přibývá covidových pacientů nad 75 let | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

O početnější skupině mladých covidových pacientů informoval 30. prosince i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). „Už dnes máme v nemocnicích čtyřicet procent vyčleněných lůžek a leží na nich nejen příslušníci starší populace. Vážný průběh nemoci mají i mnohem mladší ročníky,“ popisoval.

Jsme těsně pod hranou, pracovali i pozitivní lékaři, vláda chybuje, říká šéf nemocnice z Frýdku-Místku

Číst článek

O stejném trendu hovořil v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz i ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Stejskal. V nemocnicích teď leží daleko větší procento mladších lidí. První vlna se týkala seniorů v lehkém stavu, ve druhé vlně to bylo masivnější. Teď sice stále převládají starší lidé, jsou tu ale často i padesátníci a mladší,” vyjádřil se.

Data ÚZIS ukazují, že na začátku roku byl patrný mírný výkyv v počtu mladších ročníků, v nemocnicích ale od března přibývá covidových pacientů nad 75 let, pouze v létě je „předstihli“ lidé mladší 65 let. Od podzimu ale lůžka v nemocnicích plní dál převážně lidé staršího věku, u mladších je ve srovnání s jinými věkovými skupinami trend sestupný.

V Uherskohradištské nemocnici data o věku pacientů nesbírají, primář Plicního oddělení Arnošt Sobol podle svých slov sleduje jisté omlazení pacientů. Je fakt, že se teď pár mladších lidí objevilo,“ popsal.

Data ÚZIS naopak potvrzuje Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. V brněnské nemocnici podle něj sice leží s covidem pacienti v rozmezí 20 až 101 let, seniorů je mezi nimi ale řádově více. U nás je 79 procent lidí nad 60 let, řekl serveru iROZHLAS.

Taky jsem si myslel, že mladších výrazně přibývá. Do té doby, než jsem to spočítal, dodal.

Vítek Svoboda, cib Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme