Epidemie v Česku výrazně zpomalila. Pomohlo očkování, ve srovnání se zbytkem EU jsme pod průměrem

Množství hospitalizovaných lidí s covidem-19 kleslo na nejmenší hodnoty od konce minulého srpna. Současný vývoj situace se udržuje v duchu příznivých čísel. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistik zátěž nemocnic výrazně klesá a epidemie v Česku ustupuje, přičemž nadále roste proočkovanost populace, uvádí Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástěnu, která odděluje pokoje s pacienty od hlavní místnosti JIPu, nechala nemocnice vybudovat v průběhu epidemie koronaviru. Před vstupem musí všichni do ochranných obleků | Foto: Eliška Kubátová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Epidemie v Česku výrazně zpomaluje. Svědčí o tom kumulativní počet nakažených, který za sedm dní klesl na 13 pozitivně testovaných lidí na 100 tisíc obyvatel. Nad hranicí 25 na 100 tisíc obyvatel se už drží pouze Jihočeský kraj. Ústup covidu-19 se také odráží na zátěži nemocnic. V mezitýdenním srovnání byl zaznamenán až 35procentní pokles hospitalizovaných.

Nemocnice teď už přijímají další pacienty jen ojediněle, většinou se jedná o lidi kolem 60 let. Momentálně na jednotkách intenzivní péče zůstává 35 lidí, přičemž nikdo není napojený na mimotělní oběh. Pouze devět pacientů používá umělý plicní ventilátor.

Podle statistiků jednoznačnou příčinou ústupu pandemie je postupující proočkovanost. Dosud jednu dávku vakcíny dostal v Česku každý druhý člověk, každý čtvrtý se plně naočkoval.

Mnoho lidí stále čeká, až přijde na řadu. Mezi ně patří 40 tisíc nejstarších zaregistrovaných obyvatel a u lidí starších 70 let se jedná až o 70 tisíc zájemců. U lidí starších 80 let se čísla blíží dokonce 90 procentům. Vyšší zájem začala vykazovat i nejmladší skupina. Zde poptávka po očkování dosáhla až jedné třetiny.

Podobným tempem provádí vakcinaci Slovensko a Polsko. Ve srovnání se zbytkem Evropské unie však zůstává Česko v očkování mírně podprůměrné, poukazují statistiky serveru Our World in Data. V popředí se drží například Němci a Rakušané.

Matěj Skalický, Julia Pátá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme