Vzorky z odpadních vod ukazují stále vysokou přítomnost covidu v Česku. Jen se zmírnily příznaky

Počet lidí nakažených covidem už dva měsíce klesá, aktuálně testy odhalují v pracovní dny zhruba dva tisíce případů denně. Ve skutečnosti je ale nakažených daleko více lidí, jen mnozí z nich nemají žádné příznaky a nechodí se tak testovat. V takové situaci jsou přesnějším ukazatelem výskytu koronaviru odpadní vody. Vedoucí týmů Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM Hana Zvěřinová Mlejnková přiblížila metodu v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První výsledky by na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze mohli mít v následujících měsících (ilustrační foto)

Vzorky jsou ochlazeny a zpracovány v laboratoři podobným způsobem jako klinické vzorky (Ilustrační foto) | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

Máte před sebou graf čističky odpadních vod v Brně se žlutými a modrými křivkami. Co zobrazuje?
Modrou barvou vidíme počty pozitivně testovaných osob v den odběru a žlutá linie je množství genových jednotek SARS-CoV-2 v jednom mililitru odpadní vody. Body na grafu ukazují týdenní četnosti, kdy děláme odběry koncentrace viru v odpadní vodě.

Graf zaznamenávající přítomnost viru SARS-CoV-2 v odpadních vodách v čistírně odpadních vod v Brně | Zdroj: Výzkumný ústav vodohospodářský

Žlutá křivka má zvyšující se tendenci. Když byste srovnala toto množství s tím v předchozích covidových vlnách, jakému množství pozitivně testovaných lidí by to podle vás odpovídalo?
Podle grafu, který máme z Brna, to odpovídá podzimní vlně, kdy bylo přes 10 tisíc pozitivně testovaných osob.

Podle statistik ministerstva zdravotnictví přibývá denně nakažených od 1500 do 3000. Testuje se kolem 15 tisíc denně. Na druhou stranu to naznačuje, že covid nemá takovou sílu. Není tak příznakový, protože kdyby byl, šlo by se daleko více lidí sešlo testovat, je to tak?
To jednoznačně. Proto se nám velmi líbí tato metoda, která dokáže objektivně ukázat zátěž populace onemocněním.

Sledujete covid v odpadních vodách ve čtyřech městech – v Brně, Praze, Břeclavi a na Kladně. Jak tam vycházejí data? Jsou podobná jako v moravské metropoli?
Trend je podobný ve všech velikostních kategoriích.

Odpadní vody z Prahy ukazují rostoucí nálož covidu v populaci. Nakažených podle oficiálních dat ubývá

Číst článek

Jak často odebíráte vzorky a jakým způsobem je vyhodnocujete?
Vzorky odebíráme jedenkrát týdně na přítoku do čistíren odpadních vod po prvním odstranění hrubých nečistot. Odběrové zařízení se skládá z 24 dílčích lahví.

Zařízení vypadá jako takový velký bankomat, který po otevření odhalí věnec odběrných nádob. To je těch 24 nádob na každou hodinu?
Ano, je to tak. Je to 24 plastových nádobek, které se slijí dohromady. Můžeme si vybrat i určité hodiny, které nás zajímají. Vzorky jsou potom ochlazeny a zpracovány v laboratoři podobným způsobem jako klinické vzorky, tady jen předchází proces zpracování odpadní vody.

Tento projekt jste spustili víceméně hned poté, co začala covidová pandemie před dvěma lety. Na stránkách vašeho ústavu si každý může najít grafy a aktuální data, ve kterých propojujete právě ten počet pozitivně testovaných s výsledky vaší analýzy odpadních vod. Budete v projektu pokračovat?
Bohužel náš projekt v tuto chvíli končí, ale z interních prostředků našeho výzkumného ústavu jsme získali další peníze, takže plánujeme monitoring protáhnout do konce tohoto roku, abychom byli schopni zjistit nějaké další vlny a jestli tady tato metoda dokáže nastupující vlny zachytit i v této situaci, kdy už se tolik lidí netestuje. O to zajímavější bude, když nám odpadní voda ukáže, že virus tady v populaci stále je, i když není nebezpečný.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme