Lidé porušují bezpečnostní pravidla. Primátor Hřib navrhuje upravit ‚okénkový prodej‘

Pražský primátor Zdeněk Hřib (za Piráty) zašle ministerstvu zdravotnictví podněty z praxe k úpravám legislativy, aby bylo možné efektivněji vymáhat mimořádná opatření spojená s epidemií koronaviru. Je to jeden ze závěrů, ke kterým došel po nedělním telefonátu s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Blatný se na twitteru pozastavoval nad množstvím účastníků mikulášských oslav. O věci chce mluvit také s vedením pražské policie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský primátor Zdeněk Hřib je přesvědčen, že úlohou politiků je jít osobně příkladem v dodržování mimořádných opatření, aby zajistili jejich respektování veřejností | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Hřiba v některých případech bude nutné zlepšit informování obyvatel. „Jde například o okénkový prodej, kdy nesmí docházet ke konzumaci přímo na místě, aby nevznikaly hloučky, jako tomu bylo mimo jiné i včera, v sobotu na Staroměstském náměstí,“ uvedl Hřib. Magistrátní odbor bezpečnosti, který vede správní řízení o přestupcích, bude podle něj dále komunikovat s hygienickou stanicí a s policií o konkrétních případech.

Do správního řízení politici magistrátu ze zákona nesmějí zasahovat, sdělil pražský primátor. Poznamenal také, že úlohou politiků je jít osobně příkladem v dodržování mimořádných opatření, aby zajistili jejich respektování veřejností.

Blatný na twitteru napsal, že oslavy Mikuláše se povedly a všichni se dobře bavili. „Ale já mám strach. Stovky až tisíce lidí v jednu chvíli, na jednom místě. Budu se ptát pražského primátora Zdeňka Hřiba i vedení pražské policie, jak situaci vyhodnotili oni,“ uvedl.

Policisté v noci ze soboty na neděli nezaznamenali vážnější problémy kvůli nedodržování vládních opatření proti šíření koronaviru. Na twitteru neděli ráno poděkovali provozovatelům restaurací a barů za respektování otvírací doby a návštěvníkům za ohleduplnost. Policisté řešili v krajích v sobotu pozdě večer jen drobné prohřešky.

Blatný už v pátek upozornil na to, že policisté v pátek večer zasahovali v mnoha provozovnách, které byly přes zákaz otevřené i po 22.00. V sobotu požádal ministra vnitra i policejního prezidenta o zpřísnění kontrol a vyslovil se pro to, aby provozovatelé podniků porušujících pravidla dostali pokuty v řádech milionů korun.

Skóre systému PES stouplo o sedm bodů na 64. To odpovídá čtvrtému stupni

Číst článek

Česko se nyní nachází na hranici mezi třetím a čtvrtým stupněm protiepidemického systému PES a při zhoršení situace podle Blatného hrozí, že se podniky, které byly znovu otevřené teprve ve čtvrtek, budou muset zavřít. K neděli se protiepidemické skóre zvýšilo o sedm bodů na 64, což odpovídá přísnějšímu čtvrtému stupni pohotovosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme