Nákazu covidem v českém olympijském týmu bude vyšetřovat ministerstvo zdravotnictví

Příčiny série covidových případů v českém olympijském týmu bude vyšetřovat komise ministerstva zdravotnictví. S ministrem Adamem Vojtěchem se na tom domluvil předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser. Je proti tomu, aby události v leteckém speciálu, z něhož je pět nakažených, vyšetřovalo vedení Českého olympijského výboru.

Tokio (Aktualizováno: 14:36 22. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zatím se jedná o pět případů, počínaje lékařem Vlastimilem Voráčkem, kterého odhalily už testy na letišti v Tokiu, přes plážového volejbalistu Ondřeje Perušiče, trenéra beachvolejbalistek Simona Nausche a stolního tenistu Pavla Širučka po plážovou volejbalistku Markétu Nausch Slukovou.

Příčiny výskytu nákazy covid-19 mezi členy olympijské výpravy prošetří hygienici. Musí se provést důkladné epidemiologické šetření. To ukáže, jak se nákaza mezi sportovce dostala a zda byla dodržena všechna protiepidemická opatření.

15:04 – 22. 07. 2021

9 148

Na vyšetřování lídrů olympijského výboru bude dohlížet ombudsman ČOV Alexander Károlyi.

„Toto vyšetřování se konkrétně zaměří na to, zda byla dodržena všechna bezpečnostní opatření proti šíření nemoci covid-19 před, v průběhu a po charterovém letu a jestli někteří jednotlivci při cestě nezanedbali své povinnosti. Výsledek vyšetřování bude zveřejněn do 14 dnů,“ uvedl ČOV v tiskové zprávě.

Olympijský výbor čelí ostré kritice. Nový šéf NSA Neusser, který měl předtím být Kejvalovým protikandidátem ve volbě předsedy, upozornil, že výprava českých olympioniků do Tokia je hrazena z veřejných prostředků.

„Musí se vyšetřit celé toto pochybení. Na tom jsem již domluven s ministrem zdravotnictví. Komisi by měli vést odborníci z hygienické stanice,“ uvedl pro ČTK.

ČOV podle něj selhal ve své jediné roli odvézt bezpečně sportovce na OH a zpět. „Očkování u sportovců na olympiádě není povinné, nicméně bych očekával, že ČOV nastaví hygienická opatření, která ochrání české sportovce. FAČR to při Euru dokázala a ČOV nikoliv. Celé to dělá českému sportu velmi špatnou reklamu,“ dodal Neusser.

Šéf mise Martin Doktor tvrdí, že tým udělal od prvního případu maximum pro zastavení šíření. „Bohužel se nám nevyhnuly sportovní tragédie, je mi to nesmírně líto,“ uvedl Martin Doktor, sportovní ředitel výpravy.

Porušení opatření během letu

Podle potvrzených informací ČTK na palubě občas někdo během čtrnáctihodinového letu roušku sundal. Například nakažený Perušič ale měl mít v letadle nasazený respirátor a je očkovaný proti koronaviru. Přesto u něj testy v olympijské vesnici odhalily covid-19.

Vedení výpravy bezprostředně po prvním zachyceném případu ubytovalo všechny sportovce z inkriminovaného letu na jednolůžkových pokojích a doporučilo jim, aby se drželi stranou od ostatních. Během posledních dvou dnů absolvovali přetestování a následně odcestovali do ubytování mimo olympijskou vesnici.

„Jejich tréninkový a soutěžní program však nijak omezen není. Zároveň probíhá každodenní další testování,“ uvedl ČOV.

Vedení ČOV chce zjistit, co se stalo. Zároveň v pátek začínají pro českou výpravu olympijské soutěže, jako první by do nich měl vstoupit veslař Jan Fleissner.

„Vedení Českého olympijského výboru považuje nyní za maximálně důležité, aby se čeští sportovci mohli v klidu soustředit na bezproblémovou a co nejlepší možnou přípravu na sportovní výkon. Žádné další komentáře proto nebude ČOV v tomto případu poskytovat, dokud vyšetřování nebude uzavřeno a nebude zveřejněna zpráva o jeho výsledku,“ dodal olympijský výbor.

Speciálem cestovalo 42 lidí včetně čtrnácti sportovců. Letěly oba beachvolejbalové páry, sportovní gymnasté Aneta Holasová a David Jessen, lukostřelkyně Horáčková, šermíř Jakub Jurka, cyklisté Michael Kukrle, Michal Schlegel a Tereza Neumanová a trojice stolních tenistů Širuček, Lubomír Jančařík a Hana Matelová. V karanténě nebo v samoizolaci jsou z letadla všichni cestující, sportovci ale mohou trénovat a soutěžit s výjimkou nakažených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme