Vydávaly falešná potvrzení a ničily vakcíny. Soud potrestal čtyři ženy za podvody při pandemii

Čtyři ženy dostaly na začátku srpna tresty od Okresního soudu ve Vsetíně za zajišťování falešných certifikátů o prodělaném očkování proti covidu. Na podzim 2021 je prodaly 74 lidem.

Vsetín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzorový certifikát o provedeném očkování proti covid-19.

Vzorový certifikát o provedeném očkování proti covid-19. | Foto: Jan Cibulka | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Podmíněné tresty odnětí svobody a peněžité sankce dostaly čtyři ženy ze Vsetínska za prodávání falešných covidových certifikátů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vsetínský soud dal tresty čtyřem ženám, které prodaly falešné covidové certifikáty o očkování

Dvě z potrestaných žen pracovaly v očkovacím centru Vsetínské nemocnice a na podzim roku 2021 vydávaly padělané potvrzení o očkování proti covidu. Jedna z nich navíc zničila více než 70 dávek vakcín.

Další dvě ženy sháněly zájemce o tyto očkovací certifikáty. Zprostředkovatelky posílaly potřebné údaje o zájemcích pracovnici očkovacího centra a vybíraly od zájemců částky od dvou do sedmi tisíc korun za jednu dávku.

Jak čelit strachu z války? Zaměřte se na rodinu a sport, radí vojenská psycholožka

Číst článek

Tyto úplatky včetně kosmetiky a dalších věcí celkem dosáhly téměř půlmilionové hodnoty. Jedna z žen tehdy situaci vedení nemocnice sama oznámila a požádala o ukončení pracovního poměru.

Nejvyšší trest dostala hlavní organizátorka, a to 10 měsíců odnětí svobody podmíněně. Všem ženám soud udělil peněžité tresty v různých částkách od 20 do 122 tisíc korun.

Zároveň nařídil propadnutí finanční hotovosti a věcí, které za prodej falešných certifikátů ženy získaly. Celkem jde o částku přes 490 tisíc korun. Jedna z žen musí také uhradit ministerstvu zdravotnictví téměř 50 tisíc korun za úmyslné ničení vakcín.

Padělané certifikáty ze vsetínského očkovacího centra získalo za úplatek 74 lidí. Mluvčí krajské policie ve Zlíně Petr Jaroš uvedl, že tyto lidi nyní policie v jednotlivých částech Česka podle jejich bydliště prověřuje pro podezření z podplácení.

Růžena Vorlová, Adéla Pospíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme