Kolik rizikových kontaktů hygiena trasovala u nakažených? Na začátku září přes tři, dnes jeden

V polovině října hygieny kontaktovaly přibližně jednu rizikovou osobu na jednoho nakaženého denně, vyplývá z dat chytré karantény. Méně trasovaných rizikových kontaktů může znamenat dvě věci: buď Češi už během září omezili množství rizikových kontaktů, nebo je hygienické stanice nestíhají obvolávat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo ABC

Dohledat všechny kontakty případných nakažených není v současnosti v silách hygieny (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na začátku září trasovali hygienici u každého pozitivně testovaného víc než tři rizikové kontakty. V polovině října to byl přibližně jeden rizikový kontakt denně. Ukazují to zveřejněná data takzvané chytré karantény. V grafu ukazuje poměr mezi obvolanými pozitivními a rizikovými kontakty šedá linka.

Interpretovat číslo jde v zásadě dvěma způsoby: buď Češi už během září omezili množství rizikových kontaktů, nebo je hygienické stanice nestíhaly a stále nestíhají obvolávat.

„Statistika je ovlivněna nárůstem počtu případů, kdy je v takovém případě náročnější včas obvolat všechny rizikové kontakty,“ naznačuje Jitka Nováčková z ministerstva zdravotnictví v odpovědi pro iROZHLAS.cz, že jde spíš o druhou variantu.

Významným důvodem poklesu je také to, že ministerstvo zdravotnictví velmi důrazně apeluje na omezení setkávání s ostatními lidmi, byla vydána také mimořádná opatření,“ podotýká Nováčková.

Klíčová opatření spojená s nouzovým stavem ovšem platí až od začátku října. K nejprudšímu poklesu trasovaných rizikových kontaktů přitom došlo v polovině září, vládní opatření na ně tedy nemají zásadní vliv.

Poslední dobou se v dostupných datech slévá exponenciální vývoj, kolaps trasování, změny metodiky. I to je součást dominového efektu nákazy puštěné ze řetězu,“ komentuje data ekonom Daniel Münich z institutu CERGE-EI, který dlouhodobě kritizuje vládní postup při zvládání pandemie.

Obvolaných 68 % nakažených

Otázku na kapacitu chytré karantény položil iROZHLAS.cz ministerstvu zdravotnictví už před týdnem.

„Kapacitu trasování krajských hygienických stanic v rámci projektu chytré karantény významně a průběžně navyšujeme, a to jak novými zaměstnanci, tak i externími zdroji,“ odpovědělo ministerstvo. „Hygienikům pomáhají studenti lékařských fakult, pracovníci armády a celní správy i profesionální call centra. Společně odbaví až několik tisíc hovorů denně.“

Data ale napovídají, že ani takové posílení nestačí. Ukazuje to srovnání denních počtů nakažených ze statistik ministerstva zdravotnictví a počtu obvolaných pozitivně testovaných z dat chytré karantény. Jen dvakrát během čtyřiceti dní se hygienikům povedlo obvolat všechny nakažené. Průměrně to bylo v celém období 68 procent denně.

Srovnání obou datových sad není ideální – není například jasné, kdy se pozitivně testovaní objeví v oficiální statistice. Podobně nevíme, s jakým zpožděním se dostanou na seznam hygieniků. Proto také následující graf ukazuje na první pohled nesmyslných 114 procent obvolaných. Může jít o důsledek zmíněných nepřesností, případně dovolávání kontaktů z minulých dní.

Důležitější než denní čísla je proto dlouhodobý průměr počtu obvolaných, který tyto nepřesnosti překlenuje. Zmíněných 68 procent obvolaných pozitivně testovaných naznačuje, že hygienici část obvolat nestihnou nebo se k nim dostanou se zpožděním.

Dobrá zpráva je, že navzdory exponenciálně rostoucímu počtu nakažených se hygienikům daří obvolat stále větší část z nich. Na začátku září to bylo 51 procent, v polovině října už 75 procent.            

Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme