Za pondělí se v Česku potvrdila nákaza covidem u 7663 lidí. Skóre PES zůstává na 71 bodech

Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, zůstal k úternímu dni na 71 bodech. Po revizi dřívějších údajů je na této úrovni třetí den po sobě. Reprodukční číslo mírně kleslo na 1,04. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V pondělí v Česku přibylo 7663 nakažených koronavirem, hospitalizováno s nemocí covid-19 je aktuálně 5855 lidí.

Praha (Aktualizováno: 8:18 9. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování

PCR testy prokázaly nákazu koronavirem u 27,6 procenta testovaných (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve srovnání s předchozím pondělkem je v nemocnicích zhruba o 200 pacientů s covidem-19 méně. Počet pacientů ve vážném stavu klesl k úternímu ránu o pět na 1032. Aktuálně nakažených je nyní 95 479 lidí, počet úmrtí od začátku epidemie loni v březni se blíží 17 500.

Denní přírůstek nových případů nákazy ve srovnání s předchozím týdnem opět roste, v neděli se mírně snížil. Od počátku epidemie loni v březnu statistika eviduje 1 045 000 případů nákazy. Antigenních i PCR testů bylo v pondělí provedeno méně než před týdnem, testy PCR nákazu prokázaly u 27,6 procenta testovaných.

Nejrychleji se nákaza nadále šíří na Trutnovsku, kde za uplynulých sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 1210 případů koronaviru. Nad tisíc je tento údaj ještě na Sokolovsku a Chebsku, odkud se kvůli přetížení nemocnic pacienti musejí převážet do jiných částí Česka. Relativně nejlepší je situace na Jesenicku, kde evidují za poslední týden 108 nakažených na 100 000 obyvatel.

Dávek očkování, které v Česku začalo 27. prosince, zdravotníci zatím aplikovali 365 712, za pondělí jich bylo zhruba 13 000. Potřebnou druhou dávku dosud obdrželo 105 097 lidí, asi desetina z nich v pondělí. Vakcínu zatím dostávají především zdravotníci, pracovníci a klienti sociálních zařízení a senioři nad 80 let. V Česku jsou zatím podávány vakcíny od společností Pfizer/BioNTech a Moderna, očkování látkou od firmy AstraZeneca, jejíž distribuce v ČR začala v pondělí, se zatím ve zveřejněné statistice neobjevilo.

Protiepidemický systém

Reprodukční číslo se proti pondělku snížilo o jednu setinu. Pokud je nad hodnotou jedna, epidemie zrychluje. Vyšší než jedna je číslo s výjimkou jednoho dne od začátku února.

Z dalších tří ukazatelů, které mají spolu s reprodukčním číslem vliv na hodnotu indexu PES, se opět mírně zhoršil průměr počtu nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny. Zvyšuje se už týden, na samotný index to zatím vliv nemělo. Nižší než v pondělí je naopak čtrnáctidenní průměr pozitivně testovaných mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u nichž byla nákaza zjištěna až v nemocnici. Také tyto změny nebyly tak výrazné, aby se projevily na hodnotě indexu.

Čtvrtému stupni opatření proti šíření nákazy index PES nepřetržitě odpovídá od poloviny ledna, zatím 27 dní, nadále ale platí opatření pro nejpřísnější pátý stupeň. Původně se indexem měla vláda řídit při vyhlašování restrikcí a případném uvolňování, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale předminulý týden řekl, že index PES už nemá pro určování opatření význam.

tzr, ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme