Senioři a chronicky nemocní by se měli očkovat proti covidu, bez ohledu na předchozí dávky, radí Válek

Lidé, kteří mají vyšší riziko při nákaze, by se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) měli i letos na podzim očkovat proti covidu-19 a chřipce. Jsou to senioři, chronicky nemocí nebo lidé se slabší imunitou. K dispozici je vakcína upravená na nové varianty viru, zdarma bude pro všechny. Náměstek Josef Pavlovic (Piráti) doplnil, že vakcíny přicházejí postupně od tohoto týdne. Primárně by se lidé měli nechat očkovat u svého lékaře.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:59 11. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), za ním hlavní hygienička Pavla Svrčinová a epidemiolog Roman Chlíbek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Evidujeme jistý nárůst nakažených, ale není zde výrazný nárůst hospitalizovaných s covidem,“ řekl Válek na pondělní tiskové konferenci. Podle dat ministerstva mělo za poslední týden pozitivní test na covid téměř 900 osob, případů přibývá postupně od července.

Virologové si neví rady s novou variantou covidu. ‚Pirola‘ se plíží nenápadně, ale efektivně, míní Pačes

Číst článek

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové meziročně počet pozitivních testů vzrostl asi o osm procent. „Dalo se to očekávat s tím, že jsme se vrátili z dovolených, začal podzim a znovu se skládají kolektivy,“ vysvětlila.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Romana Chlíbka je třeba covid posuzovat jako běžný sezonní respirační virus. Podobně ani u chřipky počty hlášených případů zdaleka neodpovídají reálným počtům nakažených.

„To, že málo testujeme, je otázka toho, že lidé na testování nejdou,“ řekl. Podle Válka ale včasná diagnóza umožní nasazení antivirových léků, které jsou určené pro rizikové pacienty.

„Stále umírají pacienti, kteří se tímto virem nakazí,“ dodal. Jde hlavně o lidi více nemocné nebo ve vyšším věku.

Karanténa zavedena nebude

Válek i Svrčinová potvrdili, že žádná protiepidemická opatření ani znovuzavedení izolací a karantény pro nakažené v plánu nejsou.

„Systém je nastavený, žádné další změny, žádná další opatření neplánujeme. A domníváme se, že je ani není nutné plánovat,“ uvedl ministr. Podobně se podle Svrčinové nebude měnit ani to, že případná izolace nakaženého je pouze na uvážení ošetřujícího lékaře nebo hygienické stanice.

Vydávaly falešná potvrzení a ničily vakcíny. Soud potrestal čtyři ženy za podvody při pandemii

Číst článek

Ministr potvrdil, že vakcíny budou dál zadarmo pro všechny zájemce. Podle Pavlovice nejnovější typ postupně začíná přicházet v desítkách tisíc kusů. Podle Chlíbka by na očkování měli myslet i zdravotníci nebo lidé, které s rizikovými osobami sdílejí domácnost.

„Bez ohledu na počet předchozích dávek je vhodné se nechat očkovat jednou dávkou té upravené adaptované vakcíny, která by měla reflektovat nové kmeny,“ uvedl. Primárně by se lidé měli o očkování hlásit u svého praktického lékaře, až poté hledat jiná očkovací místa.

Počty zájemců o očkování jsou v posledním roce nízké. Podle údajů ministerstva se dosud nechalo očkovat 6,9 milionu lidí, celkově bylo podáno více než 18,6 milionu dávek vakcín.

V roce 2022 jich bylo zhruba tři miliony. Za celý letošní rok zdravotníci aplikovali zhruba 31 tisíc dávek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme