V pátek přibylo 2875 pozitivních testů na koronavirus. Zátěž nemocnic zůstává stejná

Testy v pátek v Česku potvrdily 2875 případů koronaviru, zhruba o desetinu víc než před týdnem. Podobným tempem na 1326 se v mezitýdenním srovnání zvýšil i počet podezření na opakovanou nákazu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sekvenační laboratoře oznámily, že do Čech zavítala dlouho očekávaná varianta omikron.

Denní přírůstky nakažených se v mezitýdenním srovnání zvyšují od začátku září (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V nemocnicích zůstává přes 900 nakažených koronavirem, téměř 30 z nich ve vážném stavu. Počet úmrtí s covidem-19 přesáhl 41 000. Roste zájem o očkování, zejména o druhou posilující dávku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených se v mezitýdenním srovnání zvyšují od začátku září. V pondělí v tomto týdnu bylo 3757 potvrzených nákaz nejvíc za jeden den od poloviny dubna. Odborníci očekávají zesílení epidemie v dalších měsících a radí zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.

Lidé v izolaci budou moct příště volit, plánuje Válek. Omezení se nyní týká asi 10 tisíc obyvatel

Číst článek

Rychlejší šíření nákazy je patrné také z nárůstu takzvaného incidenčního čísla. Nových případů nákazy na 100 000 obyvatel za poslední týden přibylo 151, před týdnem to bylo 137. Nejvyšší týdenní incidence je nyní v Pardubickém kraji se 179 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 104 nově nakaženými na 100 000 obyvatel.

Více lidí také podstupuje test na koronavirus. Pátečních téměř 12 200 laboratorních antigenních a PCR testů bylo asi o desetinu víc než před týdnem.

Zhruba třicetiprocentní pozitivita u lidí testovaných kvůli příznakům ale podle epidemiologů ukazuje, že nakažených je násobně víc lidí, než podchytí statistiky. Další nakažení buď příznaky nemají, nebo se s mírným průběhem vyléčí doma bez návštěvy lékaře.

Počet hospitalizovaných

Zátěž nemocnic pacienty s covidem-19 ale neroste. K pátku jich bylo 911, ve čtvrtek 917 a minulý pátek 923. Hospitalizovaných ve vážném stavu bylo v pátek 28 proti 29 před týdnem.

Nákaza koronaviru od začátku měsíce roste. Na testy chodí jen zlomek nemocných

Číst článek

Počet úmrtí s koronavirem sice převýšil 41 000, nepřibývá jich ale rychleji než dřív. Za poslední týden zemřelo 46 lidí, o týden dřív 50.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno téměř 4,09 milionu případů nákazy koronavirem. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví víc než 329 000.

Pátečních 11 333 rozdaných dávek očkování proti covidu-19 bylo nejvíc za jeden den od konce února. Před týdnem si pro vakcínu přišlo zhruba 10 800 lidí. Z pátečních očkovaných téměř 10 000 dostalo druhou posilující dávku, s očkováním naproti tomu začalo jen 110 lidí.

Ukončené základní očkování, což obvykle obnáší dvě dávky, v Česku má 6,89 milionu lidí. Pro první posilující dávku si přišlo přes 4,3 milionu lidí a pro druhou téměř 275 000.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme