Sněmovna bude hostit ‚dezinformační seminář‘ ke covidu. Prymula nakonec účast odmítl

V Poslanecké sněmovně se odehraje kontroverzní seminář ke koronaviru. Hlavní postavy této konference rozšiřují podle imunologa Zdeňka Hela lži o očkování proti covidu. „Její konání na půdě Sněmovny poskytuje organizátorům zdání legitimity,“ varoval. Akci zaštítil poslanec SPD Vladimír Zlínský, který o jejím zrušení neuvažuje. Mezi řečníky měl být i epidemiolog Roman Prymula. Svou účast ale nyní odmítá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V květnu už bylo dostatečné množství vakcín

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) před časem apeloval na seniory a chronicky nemocné, aby se očkovali proti covidu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Konference nazvaná „Vakcinace proti onemocnění covid-19 – současný pohled“ se má v Poslanecké sněmovně konat za necelé dva týdny. Podle pozvánky se bude věnovat „analýze proticovidových opatření v Česku“ a „bezpečnosti vakcinace“.

OVĚŘOVNA: Lži o covidu na oficiálním summitu v Bruselu? Byla to jen soukromá iniciativa europoslance

Číst článek

Na akci zve na svém facebooku spolek Smis-Lab. Konečně promluvíme v Parlamentu,“ hlásí s tím, že odborníci se „pokusí prolomit velké covidové ticho“. Jeden ze zakládajících členů sdružení, matematik Tomáš Fürst, který je mezi řečníky chystaného semináře, v minulosti bez důkazů tvrdil, že porodnost klesá kvůli očkování proti koronaviru.

Předsedkyně spolku, viroložka Hana Zelená loni kandidovala do Senátu za krajně pravicovou stranu PRO vedenou Jindřichem Rajchlem. Ten v minulosti označil očkování proti covidu za zbytečné. Spolek Smis-Lab pak loni straně PRO daroval 55 tisíc korun, jak spočítal Deník N.

„Protagonisté této akce dlouhodobě rozšiřují antivaxerské misinformace a lži,“ kritizoval je imunolog Zdeněk Hel. „Podobné dezinformace rozvracejí důvěru v lékaře, experty a státní instituce. Tím přímo ohrožují zdraví a životy občanů,“ napsal předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) v otevřeném dopise.

Konference v dolní komoře podle něj dává organizátorům zdání legitimity. „Neberu aktérům Ústavou zaručené právo svobodně se vyjadřovat a vzájemně se utvrzovat ve svých konspiračních teoriích. Nechť tak ale činí v objektu pronajatém od privátního subjektu, nikoliv v důstojných prostorách veřejné státní instituce,“ poznamenal Hel. A vyzval šéfku Sněmovny, aby proti semináři zasáhla.

Pekarová Adamová označila konferenci za dezinformační. Zrušit ji ale podle svých slov nemůže. „Není v moci (pravomoci) předsedkyně Sněmovny rušit akce, kterým dá zvolený poslanec záštitu. Jakkoli se mi podobné spolky a jejich názory příčí,“ uvedla pro iROZHLAS.cz.

Plzeňská soudkyně podplatila ženu, kterou místo sebe poslala na PCR test. Zaplatí pokutu a přijde o talár

Číst článek

Pod pozvánkou na seminář je podepsaný poslanec SPD Vladimír Zlínský. „Všichni kritici jsou zváni. Můžeme tam vést ostrou svobodnou diskusi, nikdo nemá zakázaný vstup,“ vzkázal. Názory spolku Smis-Lab podle svých slov zná, seminář ale zrušit neplánuje. „Ve společnosti jsou různé názory. Není pro zdraví společnosti nejlepší, když se prosazuje jenom jeden názor,“ uzavřel.

Šéfka spolku Smis-Lab Zelená označila Helovo prohlášení za lživé. „Myslím, že něco takového, co si dovoluje ten člověk rozšiřovat, je naprosto nehorázné,“ ohradila se.

Původně měl na konferenci vystoupit také epidemiolog a exministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula. Ve čtvrtek se od akce ale distancoval. „Když jsem dnes viděl seznam účastníků, kde jsou prakticky všichni antivaxeři, nepovažuji svoji účast za vhodnou a akce se nezúčastním,“ napsal v SMS.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme