Podruhé za sebou snížení. V Česku přibylo 227 nových případů koronaviru, reprodukční číslo kleslo na 1,25

Počet nových případů covidu podruhé v řadě klesl. Ve čtvrtek jich v Česku přibylo 227, což je o 22 méně než před týdnem. Reprodukční číslo, které určuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se snížilo ze 1,3 na 1,25. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za uplynulých sedm dní 15 nakažených. Také incidenční číslo mírně kleslo.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na covid v nemocnici Bulovka

Testování na koronavirus. (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V úterý denní nárůst nakažených poprvé za více než měsíc překročil 300 případů. Reprodukční číslo mělo ve středu nejvyšší hodnotu v tomto roce, a to 1,45. V posledních dvou dnech se trend otočil. Reprodukční číslo ale stále zůstává vyšší než jedna, vyplývá z údajů Ministerstva zdravotnictví.

Pokud by bylo pod touto hranicí, znamenalo by to, že epidemie zpomaluje. Před měsícem bylo reprodukční číslo pod 0,7.

V nemocnicích bylo ke čtvrtku 28 lidí s nákazou covid-19, stejně jako ve středu. V těžkém stavu bylo šest pacientů, počet vážných případů se tak zvýšil o jeden.

Vojtěch: Preventivní testy zdarma od září plánujeme ukončit. Jsou využívány pro zábavu a cestování

Číst článek

Laboratoře ve čtvrtek provedly zhruba 102 000 testů, asi o 15 000 více než před týdnem. Pozitivita u preventivně testovaných lidí klesla na 0,11 procenta. V případě diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, se snížila na 1,25 procenta.

U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činil podíl pozitivních 0,4 procenta.

Nejhorší situace je už několik dní v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100 000 obyvatel 41 nakažených. V Plzeňském kraji je to 37 případů, ve středních Čechách pak 21. Pod hodnotou deset je indikační číslo v devíti krajích. Nejlepší situace je v Karlovarském a Olomouckém kraji, kde je indikace shodně 4,1.

Od začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku 1 670 583 případů koronaviru. Vyléčilo se dosud 1 637 541 lidí. S nákazou covid-19 naopak zemřelo 30 335 lidí. Ministerstvo eviduje za poslední týden jednu oběť.

Zdravotní pojišťovny budou lidem posílat dopis s výzvou k očkování. Zacílí hlavně na seniory

Číst článek

Zdravotníci ve čtvrtek podali 88 398 dávek vakcíny proti covidu, asi o 6000 méně než ve středu. Od začátku vakcinace aplikovali více než 9,3 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má v zemi 4,1 milionu lidí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že po aplikaci druhé dávky očkování proti covidu se nakazilo 4030 osob z 3,86 milionu očkovaných. Většina měla pozitivní test krátce po aplikaci vakcíny.

Po 14 dnech, kdy vzniká i podle výrobců maximální ochrana, je to jen šest setin procenta z očkovaných.

Ministerstvo zdravotnictví poté, co zpřístupnilo očkování bez registrace, připravuje další krok, jak přesvědčit k vakcinaci více lidí. V příštím týdnu by měly zdravotní pojišťovny rozeslat všem dospělým pojištěncům dopis s výzvou, aby se nechali očkovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme