Počty nově nakažených v Česku se třetí den drží nad tisícovkou. Reálně jich je ale podle odborníků ještě víc

V Česku ve středu potvrdily testy na koronavirus 1156 nově nakažených, což je asi o 500 více než před týdnem. Podle odborníků je ale nakažených mnohem více, protože se málo testuje. Zásadní je však podle nich sledovat počty hospitalizovaných s covidem. Ve středu jich bylo 179, ukazují data ministerstva zdravotnictví.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na covid-19 (ilustrační foto)

Testování na covid-19 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Epidemie zesiluje od začátku června, kdy se denní nárůsty pohybovaly kolem dvou stovek. Předtím denní nárůsty od února klesaly. Únor byl také měsíc, kdy denně přibývaly desítky tisíc nakažených. Třeba 1. února jich bylo 57 tisíc, nejvíce od začátku epidemie v Česku. Hospitalizovaných tehdy bylo víc než tři tisíce.

Letní vlna covidu BA.5 přichází do Česka. Na podzim se mohou vrátit respirátory, předpovídají odborníci

Číst článek

Roste také incidence, na sto tisíc obyvatel připadá 51 nakažených, je to stále výrazně méně než v únoru, kdy dosahovala téměř 2500. Nyní je nejhorší situace v hlavním městě, kde na sto tisíc obyvatel připadá 125 nakažených.

Současný nárůst má na svědomí podle Státního zdravotního ústavu subvarianta BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron. Dosavadní zjištění ukazují, že nemají těžší průběh, jsou však oproti původní variantě covidu až 10krát nakažlivější. Ředitel Státního zdravotního ústavu Ladislav Dušek očekává, že počty pozitivních testů budou během týdne zdvojnásobovat možná dva nebo tři týdny.

Jak Dušek podotýká, hlavní je sledovat počet nakažených v nemocnicích. Ve středu jich bylo 179, sedm pacientů má těžký průběh. Více jich bylo hospitalizovaných 23. května.

Počty provedených testů mírně rostou, ve středu jich laboratoře provedly zhruba 6700, v mezitýdenním srovnání asi o 1500 víc. Hlavně se podle odborníků testují jen lidé s vážnějšími příznaky nebo ti, kteří byli s nakaženým v kontaktu. Nejsou to plošné testy, takže skutečný počet nakažených bude významně vyšší, řekl ve středu Dušek.

Pozitivita roste u všech tří typů testů. U nejčastějších diagnostických testů bylo pozitivních téměř 28 procent vzorků. U epidemiologické indikace, kdy se testuje například kvůli kontaktu s nakaženým, se covid ve středu prokázal u 11 procent testovaných a u preventivních testů bylo pozitivních téměř pět procent.

Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu, k tomu ministerstvo eviduje přes 267 tisíc podezření na opakovanou nákazu. S nákazou dosud zemřelo 40 316 lidí, na tento týden připadají zatím tři úmrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme