PŘEHLEDNĚ: Omezení pohybu mezi okresy a zavírání škol i školek. Jaká opatření čekají Česko?

Česko kvůli epidemii koronaviru čeká od pondělí výrazné zpřísnění opatření. Lidé nebudou moct, až na výjimky, cestovat mezi okresy. A uzavřou se také všechny školy a školky. Server iROZHLAS.cz připravil přehledný seznam nových nařízení, která mají platit tři týdny. Za jejich porušení může hrozit pokuta až 20 tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:17 28. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drive-in volebního stanoviště pro voliče v izolaci a v karanténě, Letná

Česko čekají v následujících třech týdnech tvrdá protiepidemická opatření (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Omezení pohybu

Následující tři týdny bude omezen volný pohyb mezi okresy a mimo hlavní město Praha, které se považuje za jeden okres. 

Ministestvo vnitra v neděli rozhodlo, že i okresy Brno-město a Brno-venkov budou od pondělí dočasně brány jako jeden. Na jejich hranicích tak nebudou policejní kontroly.

Lidé v nich budou muset třeba i nakupovat. Výjimku ze zákazu mají například pro cesty do práce, k lékaři či na úřady. Bude ale nutné předložit formulář, možností je i čestné prohlášení, které je možné napsat i rukou.

Na cestování mezi městskými částmi v Praze nebude potřeba žádný doklad. Hřiště zůstanou otevřená

Číst článek

Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Na území okresů budou omezené i nákupy.

Trávit volný čas a sportovat budou moci lidé pouze v obcích, kde žijí. Vycházky a běh přes den tak budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.

Dále také platí noční zákaz vycházení, a to mezi 21.00 a 5.00. Ministerstvo vnitra k novému opatření sestavilo vlastní soupis otázek a odpovědí.

Formulář pro cesty mimo okres ke stažení zde. Čestné prohlášení ke stažení zde. Potvrzení zaměstnavatele na cesty do místa výkonu práce ke stažení zde.

Povinné respirátory

V obchodech, hromadné dopravě a na dalších místech, kde se lidé shromažďují, budou od pondělí povinné respirátory nebo nanoroušky. Dvě chirurgické roušky přes sebe už nebudou stačit.

Česko čekají od pondělí přísnější opatření. Na jejich dodržování bude dohlížet přes 30 tisíc lidí

Číst článek

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude povinné i na pracovištích. Výjimku budou mít lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova. Ochranu nosu a úst musí pracovníkům zajistit zaměstnavatel, v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a veřejné dopravě to musí být respirátor.

Venku v zastavěném území obce bude také povinná ochrana dýchacích cest, a to bez ohledu na vzdálenost od dalších lidí. Stačit ale bude i klasická chirurgická rouška.

V přírodě si pak lidé musí nasadit roušku pouze v případě, že nebude možné dodržet doporučený dvoumetrový rozestup.

Lockdown ve školství

Od pondělí se uzavřou školy, školky a dětské skupiny. Všechny školy tak musejí opět přejít na distanční výuku. Výjimkou budou školy a školky při zdravotnických zařízeních a pro děti rodičů, kteří pracují ve zdravotnictví.

Vláda projedná povinné testování ve firmách nad 250 lidí. Za porušení může hrozit pokuta 500 tisíc

Číst článek

Zavírání obchodů

Některé obchody, které byly dosud otevřené, se od pondělí zavřou. Půjde o papírnictví, prodejny dětského oblečení a obuvi, galanterie nebo obchody se zbraněmi a střelivem.

Ve výjimkách už také nejsou například prádelny a čistírny, prodejny malých domácích zvířat, provozovny realitního zprostředkování a činnosti účetních poradců, provozovny oprav a údržby a instalací strojů a zařízení pro domácnost, zámečnictví.

Nadále budou otevřené například potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb budou moci fungovat i čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů. Výjimka platí také pro trafiky, prodejny krmiv a zahrádkářských potřeb, obchody s domácími potřebami. Fungovat budou také odtahy aut a taxislužby.

Autoservisy mohou dále fungovat, zákazníci ale nesmí dovnitř. Komunikaci je nutné uskutečnit venku, uvedl s odkazem na ministerstvo průmyslu a obchodu Svaz dovozců automobilů.

U stravovacích provozů se režim nezmění, nadále budou moci občerstvení prodávat jen přes výdejní okénka.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme