Hejtmani mohou nařídit pracovní povinnosti lékařům a lékařským pracovníkům, rozhodla vláda

Vláda schválila pracovní povinnost lékařům a lékařským pracovníkům. Hejtmani a pražský primátor je budou moci povolat na pomoc pacientům s covidem-19. „Nemocnice se nyní stanou obrazně řečeno velkými JIP. Nestane se, že by někdo, kdo potřebuje jinou intenzivní nebo neodkladnou péči – mrtvice či infarkt – nebyl ošetřen. Co však lze odložit, bude odloženo,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Praha (Aktualizováno: 19:49 3. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný, Karel Havlíček

(ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Situace v nemocnicích je kritická. Rozhodli jsme o uložení pracovní povinnosti lékařům a lékařským pracovníkům. Umožníme to od půlnoci hejtmanům a pražskému primátorovi,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Týká se to podle něj všech zdravotnických zařízení, která se nyní o péči na covid nepodílí.

„Tito pracovníci budou povoláváni do covidových nemocnic či do lázeňských zařízení, které se budou starat o lehké pacienty na takzvané doléčení,“ vysvětlil Blatný.

Povinnost se nevztahuje na registrující lékaře, tedy ty v „prvním kontaktu“. „Ti budou jediní, kteří se budou starat o pacienty, kteří nebudou na covidových lůžkách. Jde o gynekologii a porodnictví, všeobecné lékaře a všeobecné dětské lékaře,“ vyjmenoval ministr.

Zmínil, že zvažoval i o povolání mediků. Nakonec k tomu vzhledem k jejich studijním povinnostem nepřikročil. Poděkoval ale všem studentům, kteří se do péče o pacienty s koronavirem zapojili dobrovolně. 

Blatný také uvedl, že je domluveno odesílání pacientů do Německa a dalších zemí. „Žádání bude centrální a převoz bude možný do 48 hodin od požádání. Rovněž se jedná o pomoci ze Švýcarska – zhruba 20 lůžek o případné pacienty na JIP. V současné době pacienty pryč neposíláme, tato možnost je nastavena a je na domluvě v rámci centrálního dispečinku,“ řekl. 

Benešov a Mladá Boleslav. Ve Středočeském kraji vyhlásily dvě nemocnice stav hromadného postižení

Číst článek

V českých nemocnicích je s covidem-19 přes 8100 lidí, což je dosud nejvíc. Úterní čísla ukazují 8162 hospitalizovaných, pondělní po revizi dokonce 8234. Dosavadní rekord byl 8155 covidových pacientů ze začátku listopadu. Dál přibývá i těžkých případů, maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli a o šest víc než v pondělí. V úterý v Česku přibylo 16 642 případů covidu. Odborníci podle Hamáčka předpokládají, že ve středu by mohl počet nově diagnostikovaných atakovat 20 000.

Pardubický kraj už v úterý oznámil, že nemá v nemocnicích další lůžka, dnes hlásí stejnou situaci několik nemocnic ve Středočeském kraji.

Stát už v dřívějších fázích epidemie covidu povolal dvakrát na pomoc vyhlášením pracovní povinnosti studenty medicíny a ošetřovatelství. Blatný jejich znovupovolání zmínil jako jednu z možností, které ministerstvo zdravotnictví zvažuje pro případ dalšího zhoršování epidemie koronaviru a nárůstu zátěže nemocnic, v polovině února. Vedle toho ministr jmenoval zapojení specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem-19 nepodílely, pracovní povinnost zdravotníků z ambulantního sektoru nebo zřizování takzvaných pracovišť neodkladné pomoci, která se využívají při hromadných neštěstích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme