Za minulý týden přibylo v Česku 16 tisíc nakažených covidem. Nejhorší je situace v Praze

V neděli v Česku přibylo 342 nových případů koronaviru, což je v mezitýdenním srovnání asi o třetinu víc. K tomu ministerstvo zdravotnictví za uplynulý den eviduje stovku podezření na opakovanou nákazu. Hospitalizovaných s potvrzenou nákazou bylo v neděli téměř 700, před týdnem vyžadovalo nemocniční péči asi o 150 pacientů méně. V těžkém stavu je 27 pacientů, zhruba o desítku víc. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 9:26 25. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokračuje masivní testování na covid.

Pokračuje masivní testování na covid. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem postupně rostou od začátku června. Za celý minulý týden testy odhalily téměř 16 000 nově nakažených, o týden dřív jich bylo asi o 5000 méně.

V pracovních dnech se denní nárůsty nakažených pohybovaly v minulém týdnu zhruba od 2700 do 3200, o víkendu bývají počty nižší, méně se testuje. V neděli laboratoře prozkoumaly kolem 900 PCR testů, počet antigenních byl podobný.

Pozitivita u nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, oproti minulé neděli stoupla ze zhruba 20 na 30 procent. U epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, se zvýšila o necelé tři procentní body na 12 procent a u preventivních naopak o téměř procentní bod klesla.

Nové mutace

Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Odborníci očekávají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat. Reálný počet nakažených, o kterých se neví, je podle odhadů několikanásobně vyšší.

Incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, činí 147. Je nyní nejvyšší od poloviny dubna, před týdnem mělo hodnotu 101.

V Česku se nakazil první člověk novou subvariantou covidu. Neochrání proti ní prodělání nemoci

Číst článek

Nejvyšší je v Praze, kde na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden 234 nakažených. Naopak relativně nejlepší situace je v Libereckém kraji, kde má incidenční číslo hodnotu 82.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od 1. března 2020 bylo v zemi potvrzeno téměř 3,97 milionu případů nákazy koronavirem, k tomu ministerstvo eviduje přes 279 000 podezření na opakovanou nákazu.

Od začátku epidemie zemřelo 40 390 lidí s covidem-19, za posledních sedm dní to bylo 28 lidí. Tyto údaje se mohou kvůli dodatečnému nahlašování ještě měnit.

Plně naočkováno proti nemoci covid-19 bylo v Česku přes 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo první posilující dávku vakcíny. Od minulého pondělí se lidé mohou nechat očkovat i druhou posilující dávkou, za první týden si pro ni přišlo přes 21 000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme