Desítky nakažených místo dvou. Počty nemocných v malých obcích byly chybné, statistici čísla prověřují

Evidence nemocných koronavirem měla u některých pacientů chybně přiřazenou obec. Nakažené z velkých měst tak Ústav zdravotnických informací a statistiky v některých případech započítal do malých obcí, což u místních obyvatel vzbudilo překvapení a obavy. Z údajů čerpala data většina tuzemských médií. Po upozornění ze strany datových novinářů serveru iROZHLAS ústav čísla korigoval a zveřejnil vysvětlení na webu ministerstva zdravotnictví.

Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na základě dat, které ministerstvo zdravotnictví až do poloviny října tajilo, připravil server iROZHLAS.cz interaktivní aplikaci a mapu. Můžete si v nich porovnat, kde s jakou rychlostí přibývá či ubývá pozitivně testovnaých a kde je aktuálně nejvíc aktivních případů nemoci covid-19. | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Jsem z obce Rohatsko, u které jsou od samého počátku vykázána nesmyslná čísla,“ napsala serveru iROZHLAS.cz čtenářka Renata Pitrová z malé obce na Mladoboleslavsku. Všimla si, že podle mapy zveřejněné v článku před týdnem, by v obci mělo být 78 nakažených, místní starosta ale věděl jen o jednom či dvou lidech.

Největší ohniska i poslední ostrůvky bez zjištěné nákazy. Sledujte, jak rychle se šíří koronavirus vaší obcí

Číst článek

„Starosta naší obce se už snažil na Ústavu zdravotnických informací a statistiky zkontaktovat s někým, komu by vysvětlil, že data nejsou správně, ale bez úspěchu. Kontaktoval také hygienu a ministerstvo, ale tam to nikoho nezajímá,“ psala dále čtenářka.

Problém o víkendu potvrdil i starosta obce Radek Štross, který už musel některé spoluobčany uklidňovat: v obci s 215 obyvateli by necelá stovka nakažených znamenala pohromu.

Datoví novináři následně prověřili čísla zveřejněná na webu ministerstva zdravotnictví, odkud je, stejně jako další novináři, pravidelně získávají. Při tom narazili na přibližně osm stovek menších obcí, kde počet nakažených od září roste jen o denní přírůstky, přičemž nikdy nedošlo ke snížení počtu nakažených o vyléčené či zemřelé. S ohledem na dlouhý časový interval je zřejmé, že muselo jít o chybu, kterou obratem nahlásili zdravotnickým statistikům, od nichž čísla, stejně jako ostatní média, přebírali.

Nejenom Praha. Podrobnější čísla o epidemii ukazují na ohniska na Náchodsku a Uherskohradišťsku

Číst článek

Podle Martina Komendy, který má v ÚZIS zveřejňování dat na starosti, došlo u některých nemocných k chybnému přiřazení obce. Adresa byla ale správně určená až na úroveň okresu, ostatní regionální statistiky tedy touto chybou zkreslené nebyly.

Nyní statistici data revidovali a na webu resortu zveřejnili vysvětlení. Navíc pro starosty připravili webovou stránku, pomocí které mohou případné nesrovnalosti hlásit. „Správce i provozovatel ISIN děkují vedení obcí za zpětnou vazbu, neboť jinak takové chyby nelze odhalit,“ stojí na webu.

Pravidelně aktualizovaná mapa počtu nakažených v obcích, nyní s revidovanými údaji:

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme