‚Riskli jsme to.‘ Studentům medicíny končí pracovní povinnost. Kde všude proti epidemii bojovali?

Medikům končí pracovní povinnost nařízená vládou v polovině března kvůli epidemii koronaviru. Studenti posledních ročníků lékařských fakult a zdravotnických škol měli v zařízeních doplnit chybějící personál a posílit různé týmy. Dobrovolně ale pomáhali i ti z nižších ročníků. Zapojili se nejenom v nemocnicích, ale i u záchranné služby, na krajských hygienických stanicích nebo infolinkách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice, kde se starají o nemocné s covid-19

Ilustrační foto. | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Po celém Česku se do pomoci přihlásilo pět a půl tisíce dobrovolníků z řad studentů lékařských fakult.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Janetty Roubkové

„Asi tři tisíce z nich se zapojily přímo na pracovních pozicích. Nejčastější práce byla asi na těch nově vzniklých pozicích jako třídění pacientů u vstupu, měření teplot. Další část z nich posílila oddělení, kde byl nedostatek personálu kvůli karanténním a epidemiologickým opatřením,“ řekl Radiožurnálu koordinátor iniciativy a student 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Metoděj Renza.

Jako posila na oddělení fungoval například Štěpán Bartoš. Ten pomáhal týmům na ARO ve Fakultní nemocnice u Svaté Anny v Brně, kde pečují o lidi s nemocí covid-19. Ze začátku měl strach zejména kvůli svým blízkým. „Riskli jsme to a takových nás bylo opravdu hodně. Je to pro nás výborná zkušenost,“ myslí si student posledního ročníku všeobecného lékařství Masarykovy univerzity.

S tím souhlasí i koordinátor dobrovolníků Metoděj Renza. „Pro jistou část studentů to byla zkušenost z klinické praxe, která jim možná pomohla ve volbě budoucího zaměstnání. Velmi často jsme se snažili studenty zařadit na místa, kde chtějí pracovat,“ řekl radiožurnálu Renza.

PŘEHLEDNĚ: Školy, obchodní centra. Co se v pondělí otevírá a jaká opatření budou naopak platit dál

Číst článek

Medici se uplatnili i v odběrových stanech včetně těch, kde probíhalo plošné testování lidí na protilátky kvůli sběru dat pro studii kolektivní imunity, upozornil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

„Bez práce mediků a absolventů vyšších ročníků bychom to nedali dohromady, včetně velmi náročné a velmi akční digitalizace obrovského množství dat,“ pochválil studenty Dušek.

Kromě mediků museli v terénu pomáhat i studenti posledních ročníků zdravotnických škol, například budoucí všeobecné sestry nebo záchranáři.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme