Žáci se na podzim znovu plošně testovat na covid nebudou. Ministerstvo to nepovažuje za efektivní

Ministerstvo zdravotnictví ustoupilo od plánu dalšího plošného testování na covid-19 ve školách, zjistil Radiožurnál. Minulý týden úřad mluvil o tom, že by se během podzimu mohla konat tři kola testování jako v září. Podle mluvčího ministerstva Daniela Köppla by výsledky testování nepřinesly nové informace o virové náloži v populaci.

Praha (Aktualizováno: 18:18 12. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování žáků základní školy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Padlo rozhodnutí, že z pohledu epidemiologického není pro další testování ve školách důvod," uvedl v úterý dopoledne Köppl pro Radiožurnál.

Rozhodnutí podle něj padlo na jednání Centrálního řídícího týmu ministerstva zdravotnictví, který je pracovním orgánem vládní rady pro zdravotní rizika. Znovu se řídící tým sejde ve středu ráno.

Doplnil, že pokud by se epidemická situace dramaticky zhoršila, řídící tým by se k této věci vrátil.

Svrčinová: Nechceme zavírat provozovny, spíš rozšířit roušky. Počkala bych, jak se to vyvine v nemocnicích

Číst článek

Nyní by ale podle mluvčího testování ve školách nepřineslo víc informací, než kolik jich ministerstvo má zkaždodenních statistik o nových nákazách.

I přes zhoršující se situace v některých regionech centrální řídící tým podle Köppla v úterý neřešil zpřísnění protiepidemických opatření ani na lokální úrovni. Ve statistikách nakažených v některých regionech se podle něj "propisuje" nižší proočkovanost obyvatel v těchto oblastech.

Moravskoslezský kraj v problémech

Epidemie se v poslední době zhoršila především v Moravskoslezském kraji, týdenní počet případů na 100 000 obyvatel tam překonal hodnotu 100, což byla letos na jaře pro vládu hranice pro změny protiepidemických opatření.

„Moravskoslezský kraj se nevyvíjí dobře," konstatoval Köppl. Podle něj se ukazuje, že v krajích s dobrou proočkovaností se epidemie neprojevuje tolik v počtech hospitalizovaných a lidí s těžkým průběhem nemoci. Právě v okrajových částech Moravskoslezského kraje je proočkovanost nižší.

Situaci v kraji dal do souvislosti s očkováním i šéf vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. „První kraj se dostává do problémů s covidem. Můžou za to neočkovaní," uvedl v úterý na twitteru.

První kraj se dostává do problémů s covidem. Můžou za to neočkovaní - jasná zpráva pro neočkované - očkujte se, jasná zpráva pro očkované seniory - přeočkujte se. seznamzpravy.cz/clanek/prvni-k… via @Seznam Zprávy

16:50 – 12. 10. 2021

3 35

msk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme