Od 1. září skončí proplácení testů na covid z veřejného zdravotního pojištění, rozhodla vláda

Vláda v pondělí schválila, že se od prvního září nebudou nadále proplácet z veřejného zdravotního pojištění preventivní testy na COVID-19, které jsou určeny k cestování, návštěvám kulturních akcí a restauračních zařízení, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Adam Vojtěch | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výjimku dostanou děti mladší dvanácti let, které se zatím nemohly očkovat a jedinci, kteří za sebou nemají druhou dávku očkování, případně jim neuplynulo 14 dní od druhé očkovací dávky. Testy budou hrazeny také lidem, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů a těm, kterým byly testy indikované lékařem či hygienickou stanicí.

Experti: Kolektivní imunitě jsme blízko. Konec proplácení testů na covid dává smysl

Číst článek

„U jiných zemí se prokázalo, že očkování je nejefektivnější cesta, jak se bránit proti Covidu-19. Prosím všechny, aby se očkovali, a my tak zabránili dalšímu lockdownu, dalším vlnám a zahlcení nemocnic,“ pronesl Vojtěch.

Avizoval o tom předem

Ukončení hrazených testů na koronavirus avizoval ministr zdravotnictví předem. „Říkáme tím, že je zde očkování a my ho jednoznačně preferujeme jako řešení celé situace. Je na tom všeobecná odborná shoda a lidé by se prostě měli dát naočkovat,“ uvedl v minulém týdnu Vojtěch pro Český rozhlas plus. 

O neudržitelnosti financování bezplatných preventivních testů hovořili také zástupci pojišťoven. „Všechny zdravotní pojišťovny řeší náklady na testování, které jsou vysoké a jsou samozřejmě nad rámec běžně hrazených zdravotnických úkonů,“ řekl náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny, člen Rady vlády pro zdravotní rizika David Šmehlík. „Měsíčně s náklady za testování pohybují kolem miliardy korun,“ dodal.

Tomáš Vojkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme