Od července umožní volné cestování po EU, důležitý je ale i v Česku. Co je covidpas a jak ho získat?

Platný bude v celé Evropské unii od 1. července, od začátku června je však Česko mezi devíti zeměmi, které jeho fungování testují. Digitální certifikát o bezinfekčnosti proti nemoci covid-19, neboli tzv. covipas, má už během léta ulehčit jak cestování, tak i návštěvu restaurací či kulturních a sportovních akcí. Co je tedy k získání digitálního certifikátu třeba a jak jej stáhnout?

Otázky a odpovědi Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Digitální covid pas (ilustrační foto)

Digitální certifikát o bezinfekčnosti bude uznáván na celém území EU od 1. července, v Česku funguje už od června | Zdroj: Fotobanka Profimedia

K čemu je digitální covidpas?

Digitální certifikát o bezinfekčnosti v současnosti slouží jako hlavní potvrzení o prokázání prodělaní onemocnění covid-19, o negativním výsledku antigenního či PCR testu, nebo o podstoupeném očkování - a to jak v případě 22 dní po první dávce, tak i pro ukončené očkování.

Cestovatelská mapa Evropy: kde vás čeká karanténa, a kam vás naopak pustí po první dávce očkování?

Číst článek

Právě tyto podmínky totiž aktuálně umožňují bezproblémové cestování, návštěvu restaurací nebo kulturních a sportovních zařízení. A digitální certifikát je možností, jak jejich splnění v zemích EU při kontrole jednoduše prokázat - stačí si jej uložit do mobilu nebo vytisknout a předložit společně s občanským průkazem.

Jak covidpas získat?

Digitální certifikát o bezinfekčnosti je možné stáhnout z Očkovacího portálu občana na adrese ocko.uzis.cz. Pro přihlášení musí uživatel vyplnit své rodné číslo a číslo občanského průkazu, případně datum narození, e-mailovou adresu a telefonní číslo. Po autorizaci skrze SMS kód je umožněn přístup do složky s dostupnými certifikáty, odkud je možné si soubor stáhnout a následně jej vytisknout.

Druhým způsobem, jak si certifikát na portálu vygenerovat, je přes elektronickou identitu NIA. I v tomto případě je před přihlášením nutná autorizace přes SMS.

Přihlášení do Očkovacího portálu občana | Zdroj: reprofoto ministerstvo zdravotnictví

Covidpas si lze vyžádat i přímo na očkovacím místě, ovšem pouze na vlastní výzvu. Automatické zasílání certifikátů o očkování bylo totiž k 7. červnu ukončeno. V budoucnu by měli certifikáty tisknout na požádání i praktičtí lékaři - kdy, zatím ministerstvo zdravotnictví neupřesnilo.

Lidé, kteří byli naočkovaní před 1. červnem, si navíc kvůli příchodu univerzálních digitálních certifikátů musí vygenerovat nový. Stejný krok je třeba provést i po druhé dávce.

„Do budoucna je správné pořídit si nový certifikát, respektive starý konvertovat. Je nepravděpodobné, že by jej po 1. 7. uznávaly další státy,“ upozornil ve vysílaní Radiožurnálu Jan Jiroušek z Národní agentury pro komunikaci a informační technologie (NAKIT).

V případě problémů se lidé mohou obrátit i na linku 1221 nebo na e-mailovou adresu covid-podpora@nakit.cz.

Vojtěch: Jsem spokojený se zájmem mladých o očkování. Na covidpasy je Česko připravené

Číst článek

Co digitální certifikát obsahuje?

V covidpasu jsou uvedené základní osobní údaje - tedy jméno, příjmení a datum narození. Jeho hlavní částí je ale QR kód, který obsahuje informace o druhu certifikátu- ať už jde o prodělané onemocnění, o výsledek antigenního či PCR testu, nebo o prodělané očkování, včetně druhu vakcíny a data vakcinace.

Nutné je zároveň rozlišovat certifikát o ukončeném očkování, tedy dva týdny po druhé dávce dvoudávkové vakcíny, a o očkování jednodávkovou vakcínou Janssen - ten platí jako doklad bez omezení.

U testů je možné certifikát použít jako potvrzení o prodělaném antigenním testu v posledních dvou až třech dnech, případně PCR testu v posledním týdnu. U prodělání nemoci covid-19 je pak lhůta bezinfekčnosti 180 dní.

Příklad digitálního certifikátu v Očkovacím portálu občana | Zdroj: reprofoto ministerstvo zdravotnictví

Kde je digitální certifikát platný?

Certifikát bude od 1. července platný v celé Evropské unii, a to i pro občany třetích zemí. Už od 1. června jej ale testuje devět členských zemí - kromě Česka funguje i v Bulharsku, Chorvatsku, Dánsku, Německu, Řecku, Litvě, Polsku a Španělsku. Konkrétní podmínky pro zmíněné i další evropské země lze dohledat na webu ministerstva zahraničí.

‼️ Členské země EU🇪🇺 schválily digitální COVID certifikát EU, a to i pro občany třetích zemí. Nařízení začne platit od 1. 7. 2021.

‼️ 🇪🇺 EU Member States adopted digital COVID certificats, including those for third-country nationals. Regulation will enter into force on 1st July.

09:58 – 11. 06. 2021

9 56

Mohou si certifikát stáhnout i cizinci?

Občané cizích zemí si o certifikát mohou požádat již od 7. června, a to také přes Očkovací portál občana s tím rozdílem, že pro přihlášení jsou vyžadovány odlišné identifikační údaje. Následný postup je ale totožný s českými občany - po autorizační SMS je umožněn přístup do složky s dostupnými certifikáty, odkud je možné si soubor stáhnout či vytisknout. Očkování je aktuálně dostupné pro cizince s veřejným zdravotním pojištěním.

Existuje i digitální certifikát pro děti?

Stejně jako u cizinců mohou o certifikát požádat stejným způsobem i děti bez občanského průkazu. Potvrzení o podstoupeném očkování pak bude dostupné pro děti, pro které je použití vakcín schváleno - aktuálně jde o ty starší 16 let.

Změny pro Čechy očkované v USA: stát zváží uznání vakcín od 21. června, karantény skončí určitě

Číst článek

Od kdy bude mobilní aplikace?

Mobilní aplikace by měla vytištěné certifikáty nahradit od poloviny června, nejpozději ale do konce měsíce, jak avizoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Programuje se to, pracují na tom kolegové z NAKIT. Zejména, abychom byli připraveni na 1. 7., protože to je ten kýžený termín, kam směřujeme - kdy začne platit nařízení, které bylo dneska (ve středu 9. června) schváleno Evropským parlamentem. A na základě toho všech sedmadvacet států Evropské unie bude muset povinně tento covidpas uznávat,“ řekl Vojtěch Radiožurnálu.

Aplikace by měla umět načíst a ověřit QR kód z certifikátu, spojit se se systémem ISIN (Informační systém infekční nemoci) a následně potvrdit při kontrole platnost potvrzení.

Vzor digitálního certifikátu si můžete prohlédnout níže:

Tomáš Zrůst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme