ČR a Polsko budou v Bruselu proti migračním kvótám, shodli se Sobotka a Szydlová

Česko a Polsko budou v Bruselu proti zavedení migračních kvót. Ve Varšavě se na tom shodla polská premiérka Beata Szydlová s českým ministerským předsedou Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S plánem na zavedení kvót tento týden znovu přišla Evropská komise.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Bohuslav Sobotka a polská premiérka Beata Szydlová při setkání ve Varšavě

Český premiér Bohuslav Sobotka a polská premiérka Beata Szydlová při setkání ve Varšavě | Zdroj: ČTK

Brusel předložil dva návrhy na přerozdělování uprchlíků přicházejících do EU. Jeden automatický a druhý, který by platil v případě mimořádné migrační vlny.

Některé země včetně České republiky však přerozdělování dlouhodobě odmítají. Sobotka už ráno před odletem do Varšavy řekl, že by se proti kvótám měla postavit celá visegrádská skupina, kam patří Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko.

„Tam, kde si myslím, že můžeme najít shodu, je otázka posílení vnější schengenské hranice, zřízení společné evropské pobřežní a pohraniční stráže a reakce na základě dobrovolného příspěvku jednotlivých zemí k řešení migrační krize,“ řekl Sobotka.

V odmítavém postoji ke kvótám Sobotku podpořila polská premiérka Beata Szydlová. Návrh Evropské komise označila za „velmi špatné rozhodnutí“.

„Nejenom že problém imigrace nevyřeší, ale podle našeho názoru ho ještě prohloubí. Proto říkáme jasně a zřetelně: Musíme účelně řešit problém tam, kde rodí, a ne přenášením zodpovědnosti na členské země, které nenesou vinu za to všechno, co se teď v Evropě děje,“ uvedla Szydlová.

S představiteli Slovenska a Maďarska chce Sobotka jednat v následujících dnech či týdnech.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme