ČR asi americké stíhačky F 16 a F 18 nekoupí

Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman naznačil, že Česká republika pro svou armádu zřejmě americké stíhačky F 16 a F 18 nekoupí. Vyjádřil se tak na dnešní stranické konferenci v Lidovém domě v komentáři k výroku amerického velvyslance v ČR Johna Shattucka. Americký velvyslanec nákup stíhaček pro letectvo české armády zpochybnil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud by americké stíhačky neuspěly, pak by to podle premiéra bylo proto, že by nebyly podloženy onou offsetovou nabídkou. Právě takzvaná offsetová nabídka svědčí pro nákup nových stíhaček. Ta by v tomto případě spočívala v privatizačních investicích. V připravovaných zadávacích podmínkách pro veřejnou soutěž je uvedena stopadesátiprocentní míra offsetů, podotkl premiér.

Případný nákup stíhaček za 100 miliard korun s dvacetiletým splátkovým kalendářem by podle Zemana znamenal, že by na oplátku do ČR mělo „připlynout“ asi 150 miliard privatizačních investic. Šlo by o kapitálové injekce do těch regionů (severní Morava a severní Čechy) a podniků, které nelze privatizovat standardním způsobem, a kde je třeba restrukturalizovat průmysl, uvedl.

Vypsání výběrového řízení by podle Zemana přitom ještě neznamenalo, že ČR stíhačky koupí. Ministři chtějí vypsat výběrové řízení na 24 až 36 nadzvukových stíhaček, nejlépe zcela nových. Jako o uchazečích se hovoří o britsko-švédském konsorciu BAe-Systems s letounem Gripen, o nadnárodním konsorciu EADS, které koordinuje výrobu letounů Eurofighter a o amerických zbrojovkách Lockheed Martin s letounem F-16 a společnosti McDonell-Douglas/Boeing s letouny F/A-18.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme