ČR dává na pomoc chudým zemím ročně 800 milionů korun

Obyvatelům několika chudých zemí v Evropě, Asii i Africe se žije lépe i díky České republice. Praha totiž ročně poskytuje na rozvojovou pomoc přes 800 milionů korun. V programu spolupráce chce ve stejné míře pokračovat i v letošním roce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Humanitární pomoc ADRA ČR africké Keni - ošetření popáleného dítěte

Humanitární pomoc ADRA ČR africké Keni - ošetření popáleného dítěte | Foto: ADRA

Vybudování učňovského centra v africké Zambii, zajištění kvalitnějšího vzdělání pro 400 sociálně znevýhodněných dětí v Kosovu nebo modernizace elektrárny v mongolském Ulanbátaru je jen několik příkladů české rozvojové pomoci v zahraničí.

„Je určitě jedním z nástrojů české zahraniční politiky. Je samozřejmě pozitivní. Vlastně si tím vytváříme prostředí ve světě, v jakém chceme žít ,“ říká náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Roberta Mikoláše o zahraniční pomoci České republiky rozvojovým zemím na Radiožurnálu.mp3

V roce 2011 tak bylo realizováno více než sto takovýchto projektů ve 13 zemích světa. Za praktické provedení tohoto programu je zodpovědná Česká rozvojová agentura, a jak vypočítává její ředitel Michal Pastvinský, nejvíce peněz míří hlavně do čtyř států: Bosny a Hercegoviny, Etiopie, Mongolska a Moldavska, kde se ČR podílí i na čištění odpadních vod ve městě Nisporeni.

„Část českého projektu spočívá v provedení rekonstrukce čistírny odpadních vod dle evropských standardů a jsou tam dodávány české technologie s tím, že zbylá část projektu – to znamená rozvody pitné vody, úpravna vody a celý komplex kanalizace – je řešena z prostředků Evropské komise a rakouské rozvojové agentury,“ vysvětluje Michal Pastvinský.

Českou pomoc si nemohou vynachválit ani drobní zemědělci ze severní Bosny, země, která si v uplynulých dnech připomněla 20. výročí začátku války o Sarajevo. Praha na tento projekt, na kterém spolupracuje s americkou agenturou USAID a švédskou Sida, vyčlenila pro roky 2011 až 2013 dva miliony dolarů.

Na Balkáně se ale Česká republika podílí třeba i na zvyšování bezpečnosti na železničních přejezdech v Srbsku, což pochopitelně vede ke snížení nehodovosti i úmrtnosti. Neméně důležitá je ale také podpora prevence a včasného odhalení rakoviny u žen v Gruzii.

Tomáš Dub, Ministerstvo zahraničních věcí | Foto: Filip Jandourek

„Ten projekt kromě nějaké osvětové kampaně a zajištění kvalitních zdravotních prohlídek v regionu zajišťuje i dodávky nové lékařské techniky tak, aby byla zkvalitněná zejména péče ve venkovských oblastech Gruzie,“ popisuje Michal Pastvinský.

Zároveň připomíná, že na přípravě jednotlivých projektů spolupracuje i s univerzitami. Primárním cílem je samozřejmě pozvednout zaostalejší regiony, které to skutečně potřebují. Na druhé straně je ale nezanedbatelná i podpora českého exportu, jinými slovy, každá takováto rozvojová pomoc má i pozitivní efekt na případné uplatnění českých firem.

A jak na závěr dodává náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub, důležitá je i skutečnost, že finanční prostředky, které má Česká republika letos k dispozici, zůstávají prakticky stejné, a to i přes probíhající šetření.

„Rozpočet na bilaterální rozvojovou spolupráci jsme nesnížili a nechali jsme ho ve stálých číslech a zatím nedošlo k redukci,“ dodává Tomáš Dub.

Robert Mikoláš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme