ČR kvůli odstavení Temelína a závadě ve Chvaleticích dováží elektřinu

Kvůli neplánovanému odstavení jaderné elektrárny Temelín a závadě ve Chvaleticích začala Česká republika dovážet elektřinu. Záložní zdroje, které teď Česko má, jsou podle České energetické přenosové soustavy (ČEPS) v provozu prakticky všechny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín - vstup

Jaderná elektrárna Temelín - vstup | Foto: Michala Janochová

Jaderná elektrárna Temelín momentálně do sítě nedodává žádnou energii. V noci na dnešek totiž pracovníci elektrárny kvůli poruše odstavili i druhý výrobní blok.

„V soustavě v některých hodinách bylo třeba nahradit více než 1000 MW výkonu a během dopoledne se tato hodnota pohybovala okolo 700 MW, což jsou zhruba tři čtvrtiny výkonu jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín," uvedla mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Důvodem odstávky druhého bloku bylo chvění turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny.

„Zvýšené hodnoty zaznamenalo hned několik čidel. Operátoři tak chybu měření vyloučili a turbínu odstavili. Aktuálně je reaktor stabilizován na výkonu 16 procent a probíhají kontroly turbogenerátoru. Předběžně je odstávka plánovaná na dva týdny,“ vysvětlil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Z exportní země importní

Dispečeři ČEPS museli zažádat u provozovatelů sousedních přenosových sítí o výpomoc. „Z exportní země jsme se naráz stali importní," řekla Peterová.

Situaci podle ní navíc komplikují vysoké toky v sousedních soustavách, které výrazně omezují možnosti dovozu elektrické energie ze zahraničí.

První blok elektrárny přitom stojí už od 3. září kvůli opravě zpětné klapky. Podle ČEZu by měl být k přenosové soustavě připojen v noci z neděle na pondělí.

Práce na zpětných klapkách na potrubí napájecí vody jsou dokončeny. Aktuálně probíhá příprava na tlakovou zkoušku před spuštěním bloku. „Zprovoznění prvního bloku přispěje ke stabilizaci situace," dodala Peterová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme