ČR možná bude mít nárok na vrácení peněz z kauzy MUS. MF rozšířilo trestní oznámení

Ministerstvo financí v uplynulých dnech rozšířilo trestní oznámení u Vrchního státního zastupitelství v Olomouci týkající se kauzy privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo financí | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle Šrámka ministerstvo rozšířilo trestní oznámení na základě výsledku mezinárodní právní pomoci z Ostrova Man, která se zaměřila na toky prostředků a přesuny akcií v letech 1997-2003. V rámci této pomoci mělo Česko možnost prostudovat více než 50 tisíc stran spisů.

Trestní oznámení v kauze MUS tak bylo podle ministerstva doplněno o argumentaci, že obvinění měli společnost pod kontrolou o více než rok dříve, než veřejně deklarovali.

„Tato informace měla nejen fatální význam pro výši nabízené kupní ceny zaplacené České republice za její majetkový podíl, ale i vliv na samotný rozhodovací proces české vlády,“ uvádí mluvčí MF Ondřej Šrámek.

Tato záležitost podle něj ovlivňuje také spor vedený ve Švýcarsku. ČR má totiž nárok na restituci finančních prostředků pouze v případě, že bude prokázáno, jaký majetek má být ČR vrácen.

„V daném případě se tak zejména jedná o prokázání, že ve Švýcarsku zadržené peněžní prostředky jsou přímým výnosem obžalovaných za akcie, které podvodným jednáním vylákali od ČR v roce 1999 za zjevně nepřiměřenou kupní cenu,“ vysvětluje mluvčí.

Z praní špinavých peněz a podvodů je ve Švýcarsku obžalováno šest bývalých manažerů Mostecké uhelné. Jsou to Antonín Koláček, Jiří Diviš, Marek Čmejla, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a Belgičan Jacques de Groote.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme