ČR od EU požaduje sanaci povodňových škod

Česká republika chce od Evropské unie peníze na sanaci škod po letošních povodních. Na žádosti o peníze z Fondu solidarity Unie se dnes dohodla vláda Petra Nečase. Pokud Česko se svou žádostí uspěje, může získat částku do výše 2 a půl procenta celkových škod, které přesáhly 10 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz vjezdu z důvodu povodně (ilustr. obr.) | Foto: Liberecký kraj

O peníze z unijních fondů Česko usiluje už od května. Žádost předkládá na základě tzv. mimořádného kriteria pro regionální katastrofy, pro které je rozhodující nejen výše škod, ale především míra poškození území a zasažení většinové části obyvatelstva.

Česká republika se při snaze po získání unijních peněz spojila s Německem a Polskem, protože hranici pro čerpání představuje škoda přesahující 21 miliard korun a Česko této hranice nedosáhlo.

Jen v Libereckém kraji ale škody z bleskových povodní dosáhly 8 miliard a 212,5 tisíc korun, což Rádiu Česko potvrdil i hejtman zmíněného kraje Stanislav Eichler.


„Jde o největší škodu v rámci krajů v celé historii republiky, během tak krátké doby,“ uvedl Eichler a dodal:

„Obnova se přitom téměř nekoná. Dochází k ní pouze provizorně. Vše totiž bude odvislé od výše avizované peněžní pomoci a pracovních kapacitách. Například náš stát zatím na obnovu vůbec nepřispěl. Peníze jsme obdržely pouze na likvidaci bezprostředních následků, a to ve dvou vlnách, přičemž jedna byla velmi promptní, respektive v podobě 40 miliónů korun. Dalších 40 miliónů přišlo posléze.“


Poměrné rozdělování


Určující otázkou nicméně zůstává, jak bude případný balík evropské pomoci rozdělen.

„Doufám, že se tak uskuteční poměrným systémem konkrétních škod. Nelze si ale slibovat to, že pokud bude Evropskou komisí žádosti vyhověno, budou všechny problémy po povodních vyřešeny. Pokud totiž žádost Brusel akceptuje, dostane Liberecký kraj cca 170 miliónů korun,“ řekl hejtman ve vysílání Rádia Česko.

Eichler nicméně potvrdil, že sečtou-li se všechny dotace, které budou nebo byly schválené, bude chybět jeho kraji asi jedna miliarda korun. To už je pro kraj údajně únosná situace. „Rovněž počítáme i s formou případných úvěrů. Primárně je ale důležité opravit síť infrastruktury,“ uzavřel Eichler.

Ondřej Černý, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme