ČRo neodvysílá některé spoty, podá trestní oznámení

V době od 20. května do 2. června 2009 poskytuje ze zákona Český rozhlas vysílací čas politickým subjektům kandidujícím ve volbách do Evropského parlamentu. Za obsah volebních spotů odpovídají jednotlivé kandidující subjekty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sestava mikrofonů pro mluvené slovo | Foto: Pavel Šaman

Českému rozhlasu byly Národní stranou dodány tři varianty spotů. U dvou z těchto variant vznikla odůvodněná obava, že by jejich odvysíláním mohlo dojít k porušení jiných zákonů. Vedení Českého rozhlasu se proto rozhodlo tyto dvě varianty spotů Národní strany neodvysílat a vysílat pouze jednu variantu. České televizi, která kontroverzní spot Národní strany odvysílala, postih nehrozí.

Stejná obava vznikla i u dvou ze tří variant spotů Dělnické strany, vedení Českého rozhlasu se proto i v případě tohoto kandidujícího subjektu rozhodlo takové varianty spotů neodvysílat. Český rozhlas podá v této souvislosti trestní oznámení na neznámého pachatele.

České televizi postih nehrozí

Česká televize, která rasistický předvolební spot Národní strany odvysílala, za to nebude sankcionována. Radiožurnálu to řekl předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák. Podle něj televize za obsah klipu neodpovídá.

"Při pohledu do zákona jsem zjistil, že volební zákon ukládá provozovateli, aby odvysílal spoty politických stran. Odpovědnost za ně nesou politické strany. Z toho důvodu Rada pro rozhlasové vysílání nemá vůči komu by požadovala plnění práva, protože provozovatel v té době za vysílání neodpovídá."

Generální ředitel televize Jiří Janeček klip po výzvě premiéra Jana Fischera a ministra pro lidská práva Kocába stáhl z vysílání. Stejný postup zvolilo i vedení Českého rozhlasu. Obě média se rozhodla podat na autory spotu trestní oznámení.

Stažení předvolebního spotu Národní strany z vysílání České televize bylo správným krokem. Myslí si to předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák. Podle jeho názoru má televize povinnost klip odvysílat jen za určitých okolností.

Žák tak souhlasí s rozhodnutím generálního ředitele České televize: "On má plnit to, co po něm zákon požaduje, v tomto smyslu odvysílat spot. To ovšem pouze za předpokladu, že neporuší nějaký jiný závažný právní předpis. A jelikož existuje vážné podezření, že tyto spoty mají rasistický obsah, a že mohou vést ke spáchání trestního činu, tak bylo od generálního ředitele Janečka rozumné, že je nakonec odmítl odvysílat."

Ministerstvo vnitra by se mělo zabývat možným podnětem na zákaz Národní strany, která ve svém spotu v rámci kampaně k volbám do Evropského parlamentu vyzývá ke konečnému řešení cikánské otázky.

O kontroverzních předvolebních spotech se diskutovalo i ve čtvrtečním Radiofóru.

Přečtěte si také:
Český rozhlas k volebním spotům Národní strany a Dělnické strany
Fischer a Kocáb: ČT odvysíláním spotu Národní strany porušila zákon
Volby do Evropy a 27 na Radiožurnálu
Červnovým volbám do Evropského parlamentu hrozí nezájem voličů

Jakub Šídlo, Eva Tichá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme