ČRo předal nadačnímu fondu pro válečné veterány šek na 100 tisíc korun

Nadačnímu fondu Regi Base, který pomáhá zraněným vojákům, předal Český rozhlas šek na 101 090 korun. Peníze se podařilo sehnat díky benefičnímu Koncertu pro hrdiny. Částka pokryje splátku na speciální robotický přístroj, který je v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech. Projekt podpořil také ostravský magistrát, k výtěžku z koncertu přidal 20 tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robotický exoskeleton umožňuje vozíčkářům chodit

Robotický exoskeleton umožňuje vozíčkářům chodit | Foto: Filip Jandourek

Peníze převzala předsedkyně nadačního fondu Regi Base Jindra Pavlová. „Je to částka, o které se nám ani nesnilo,“ poděkovala.

Výtěžek koncertu půjde na exoskeleton, který umožňuje vozíčkářům chodit. V Rehabilitačním ústavu v Kladrubech podporují právě robotiku.

„Udělali jsme si průzkum, co by mohlo pomoci, a dospěli jsme k tomu, že standardní rehabilitaci dneska poskytuje kde kdo. A to, co by potřebovali zranění s poraněním mozku, je právě další posun a využití moderních technologií. Proto jsme vsadili na robotiku,“ vysvětlila Pavlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČRo předal nadačnímu fondu pro válečné veterány šek na 100 tisíc korun

„Co se týká počtu novodobých veteránů, je jich myslím 15 tisíc. Nadační fond se úzce specializuje na tu skupinu lidí, kteří opravdu potřebují velmi intenzivní a speciální péči,“ doplnil Hynek Čech z Regi Base.

Za Český rozhlas předával šek náměstek generálního ředitele René Zavoral. „Uvnitř vedení rozhlasu i mezi kolegy, kteří na tom se mnou spolu s celým týmem pracovali, panovalo jakési přesvědčení, že je naše společnost válečným veteránům něco dlužna. Pojďme jim to vrátit,“ upozornil.

Pracovník rehabilitace Jakub Pětioký exoskeleton představil: „Tento systém umožňuje chůzi lidem, kteří tu schopnost ztratili. Systém je kompletně samonosný, to znamená pacient na sobě nic nenese. Ten systém v podstatě drží toho pacienta.“

„Systém je tady již přes jeden rok. Když si to spočítáme dohromady, máme nachozeno přes čtvrt milionu kroků. A když si člověk uvědomí, že jsou to kroky lidí, kteří schopnost chodit ztratili, tak je to opravdu hodně velká ušlá vzdálenost,“ dodal Pětioký.

Exoskeleton pomáhá pacientům nejen po fyzické stránce, ale i po té psychické. Radost, kterou mají z toho, že vidí svět zase ze stoje, se prý ani nedá popsat slovy.

Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme