ČRo stále nemá prozatímního generálního ředitele. Ani jeden z kandidátů neuspěl

Rada Českého rozhlasu dnes nezvolila prozatímního generálního ředitele. Ten měl ve funkci od 4. listopadu nahradit odcházejícího Petera Duhana. Neuspěl ani jeden ze tří navrhovaných kandidátů. Rada se k volbě vrátí nejspíš v listopadu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Českého rozhlasu

Logo Českého rozhlasu | Foto: Český rozhlas

Devět radních Českého rozhlasu dnes rozhodovalo o tom, kdo se stane prozatímním generálním ředitelem Českého rozhlasu.

Nominování byli tři kandidáti, a to náměstek generálního ředitele pro regionální vysílání Jan Menger, náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral a ředitel Odboru techniky Karel Zýka.

Vítěz musel získat šest hlasů, což se žádnému kandidátovi nepodařilo. Nejvíce hlasů získal hned v prvním kole první volby Jan Menger, a to pět. Druhý skončil René Zavoral se třemi hlasy. Pro Karla Zýku hlasoval pouze jeden člen rady. Menger se ale poté svojí nominace vzdal a podpořil Zavorala.

Přehledně:

První kolo 1. volby:
Jan Menger - 5 hlasů
René Zavoral - 3 hlasy
Karel Zýka - 1 hlas

Druhé kolo 1. volby:
Karel Zýka - 4 hlasy
René Zavoral - 3 hlasy
Neplatné - 2 hlasy

První kolo 2. volby:
Karel Zýka - 4 hlasy
Jan Menger - 3 hlasy
René Zavoral - 2 hlasy

„S ohledem na to, že v Českém rozhlase pracujeme v týmu, tak jsem to v daný okamžik vyhodnotil jako správné. Kolega Zavoral má na starosti celoplošné stanice a já regionální, tak jsem se vzdal nominace ve prospěch kolegy,“ vysvětlil Menger.

Ve druhém kole proto radní volili mezi René Zavoralem a Karlem Zýkou. Ani v tomto hlasování ale žádný z kandidátů nezískal potřebných šest hlasů. Zýka dostal od radních čtyři a Zavoral tři, dva hlasy byly neplatné.

V první volbě nikdo z kandidátů nezvítězil, proto následovala volba druhá. Ta měla pouze jedno kolo a radní znovu vybírali mezi třemi kandidáty. Výsledkem byly čtyři hlasy pro Zýku, tři hlasy pro Mengera a dva hlasy pro Zavorala.

Ani jeden z navrhovaných kandidátů opět neuspěl. Rada se k volbě vrátí patrně v listopadu. Další řádná schůze se uskuteční 25. listopadu.

„Není to žádná tragédie, zákon neurčuje termín a zároveň funguje statutární zástupce generálního ředitele,“ upozornil předseda rady Michal Stehlík. Statutárním zástupcem je náměstek Zavoral.

Volba generálního ředitele ČRo

Rada dnes také vyhlásila otevřené výběrové řízení na nového generálního ředitele Českého rozhlasu. Termín pro podání přihlášek je 9. prosince.

Uchazeči musí předložit projekt na období 2016 až 2021. Jeho součástí bude mimo jiné zhodnocení současné situace rozhlasu. Do druhého kola postoupí pět uchazečů, kteří absolvují veřejné slyšení. Volba generálního ředitele se uskuteční nejpozději 3. února příštího roku.

Český rozhlas hledá generálního ředitele po rezignaci Petra Duhana, který svůj post opustí 3. listopadu.

Anna Jadrná, Ondřej Látal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme