ČSSD a ANO se shodly na úsporách, ohledně daní rozpory přetrvávají

Hnutí ANO dál odmítá zvýšení daní, které prosazuje ČSSD. Vyjednávací týmy se sice shodly na úsporných opatřeních, ale konečnou dohodu na programu možné vlády zatím nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš | Foto: Český rozhlas

„Už se tady začíná vytvářet podklad a předpoklad možné budoucí vládní spolupráce, nicméně zůstává ještě celá řada okruhů, které jsme zatím uzavřít nedokázali,“ prohlásil po jednání předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

S ANO se zatím dohodl hlavně na úsporách: například centrálních nákupech státu a také na tom, že by se neměly omezovat investice. Zvyšování daní ale šéf ANO Andrej Babiš znovu odmítl. Podle něj je nejprve potřeba pokusit se změnit způsob řízení státu a zlepšit výběr daní.

„Vyjasnili jsme si plno věcí, které byly kontroverzní. Nicméně základní premisa, kde říkáme, že je třeba šetřit, snížit náklady, centralizovat některé nákupní činnosti, vybrat daně, zůstává a budeme v diskuzích pokračovat,“ říká Babiš.

Pokrok naopak nastal v diskuzi ohledně daně z přidané hodnoty.

„Pokud jde o změny v DPH, domníváme se, že by do budoucna bylo možné snížení daně pro některé položky zařazené ve snížené sazbě. Tento pohyb by měl být vázán na opatření proti daňovým únikům,“ vyjádřil se Sobotka.

ČSSD a ANO se znovu sejdou v sobotu, expertní týmy by do té doby měly spočítat dopady navrhovaných daňových opatření na rozpočet. Šéfa ČSSD Sobotku čeká ještě schůzka s vedením KDU-ČSL a také církvemi o sporných církevních restitucích.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme