ČSSD a KDU-ČSL jsou proti rušení vládní podpory průmyslové zóny v Karviné

ČSSD a KDU-ČSL jsou proti návrhu na zrušení vládní podpory stavby průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné. To chce po koaličních partnerech ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Vadí mu, že by měl Moravskoslezský kraj vykupovat za zhruba 200 milionů korun pozemky od společnosti podnikatele Zdeňka Bakaly. O Babišově návrhu teď jedná koaliční rada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiš, Sobotka a Bělobrádek

Babiš, Sobotka a Bělobrádek | Foto: Český rozhlas

Babiš tvrdí, že kabinet neměl před schvalováním podpory informaci o výkupu pozemků patřících Bakalově společnosti. Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD se ale o tom, komu pozemky patří, vědělo. Nevidí proto žádný argument, proč něco měnit.

„Těžko si lze představit, že na severní Moravě je možné vytvořit nějakou velkou průmyslovou zónu, aniž bychom se někde nedotkli výkupem pozemků této společnosti, která vlastně obhospodařuje pozemky, které pochází z OKD. Takže nic nebylo tajeno a naším hlavním cílem je pomoci snížit nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji,“ uvedl premiér.

Sobotka také připomněl, že stavba průmyslové zóny Nad Barborou má kromě vládní i podporu města Karviná, rady Moravskoslezského kraje, odborů i zaměstnavatelů.

Bělobrádek: Jde o osobní postoj Babiše k Bakalovi

Podle vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka jde o osobní postoj Andreje Babiše k podnikateli Zdeňku Bakalovi.

„To je, jako kdybychom říkali, že na pozemcích Agrofertu nemůže stát dálnice, a budeme ji obcházet, protože i pozemky, které patří panu Babišovi, jsou vykupovány ve veřejném zájmu. Navíc je to skutečně otázka zaměstnanosti, takže znemožnit kvůli tomu, že pan Babiš nemá rád pana Bakalu, zaměstnanost v Moravskoslezském kraji mi nepřijde úplně rozumné,“ podotkl Bělobrádek.

Vláda schválila vznik průmyslové zóny Nad Barborou 22. července na výjezdním zasedání v Ostravě. Oblast měla vyrůst v letech 2016 až 2018 a celkové náklady na vybudování zóny se odhadují na 1,2 miliardy korun. Stát hodlal do zóny vložit až 750 milionů.

Průmyslová zóna Nad Barborou v Karviné | Foto: ČTK

ČRo, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme