ČSSD: Aféra kolem Unipetrolu je diskreditační kampaní

Za diskreditační kampaň považuje současnou aféru kolem privatizace Unipetrolu sociální demokracie. Řekl to předseda ČSSD a bývalý premiér Stanislav Gross po dnešním jednání grémia strany a ministrů za ČSSD. Lidový dům podle něj současně žádá bezpečnostní složky, aby důkladně prošetřily, kdo za touto kampaní stojí. Právě Grosse obvinil polský lobbista Jacek Spyra z korupce v nahrávce, kterou skrytou kamerou natočila televize Nova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross, J.Paroubek a ministři za ČSSD | Zdroj: ČTK

Současný šéf ČSSD měl podle Spyry přijmout úplatek od podnikatele Andreje Babiše za prosazování jeho zájmů při prodeji Unipetrolu polskému koncernu PKN Orlen. Na Spyru už postupně podali tento týden trestní oznámení nejen Gross, ale i Úřad vlády a Babiš.

"ČSSD vyzývá bezpečnostní aparát České republiky, aby se vší silou zasadil o rozkrytí skupin, které se prostřednictvím nezákonných metod snaží ovlivnit rozhodování ústavních činitelů a vysokých státních úředníků," oznámil dnes Stanislav Gross.

Ministři financí a průmyslu Bohuslav Sobotka a Milan Urban zdůraznili, že privatizace Unipetrolu byla naprosto průhledná a všichni uchazeči měli naprosto stejné podmínky, protože se rozhodovalo na základě nejvyšší nabídnuté ceny. Ministři to uvedli s odvoláním na stanovisko Evropské komise.

"Evropská komise už 1. prosince loňského roku vydala své stanovisko k privatizaci Unipetrolu. Konstatovala, že proces byl transparentní, že dával rovné podmínky všem uchazečům a že zaplacená cena je tržní, to znamená, neskýtá veřejnou podporu," řekl Bohuslav Sobotka.

Ministr financí současně oznámil, že polský lobbista Jacek Spyra - jeden z hlavních aktérů aféry kolem prodeje Unipetrolu - je v Česku stíhán za podvody. Pražské městské státní zastupitelství potvrdilo, že Spyra byl přede dvěma lety obviněn za pětimiliónový bankovní podvod. Lobbista ale tvrdí, že se podvodu nedopustil.

Za kontakty se Spyrou už premiér Jiří Paroubek propustil šéfa své kanceláře Zdeňka Doležela, který údajně od tohoto lobbisty požadoval úplatek pět milionů korun. Jejich schůzku skrytou kamerou natočila televize Nova. Také na Doležela Úřad vlády v minulých dnech podal trestní oznámení.

Předseda ODS Mirek Topolánek v souvislosti s celou kauzou žádá premiéra Jiřího Paroubka o zveřejnění všech informací k případu. Problém už podle něj dosahuje mezinárodního rozměru a zásadně ohrožuje pověst České republiky. Pokud tak Paroubek neučiní, chce ODS získat dokumenty od svých přátel v polském politickém spektru.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme