ČSSD ani ODS prý ze Zemana na Hradě strach nemají. Bude pro ně však výzvou

Volba nového prezidenta zastínila v posledních hodinách veškeré další události na domácí scéně. Se vzniklou situací se vyrovnávají i nejsilnější parlamentní strany, jež do boje o hlavu státu se svými kandidáty výrazněji nezasáhly. Dá se u nich ale předpokládat, že je pro ně Miloš Zeman na Pražském hradě minimálně velkou výzvou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

Všeobecně se má za to, že podstatný vliv bude mít Zemanovo zvolení na ČSSD, které pomohl na konci 90. let do Strakovy akademie. Také současná vláda v čele s ODS už si ale přímo z úst Miloše Zemana musela o víkendu vyslechnout, že nejlepším řešením by byly předčasné volby.

Místopředseda ČSSD Miroslav Hašek vítá, že nový prezident má na současnou vládu stejný názor jako jeho strana. „My říkáme už několik let, že současná vládní koalice je špatným řešením pro Českou republiku, několikrát jsme také vyvolali hlasování o nedůvěře vládě,“ říká Hašek a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu byl Michal Hašek, místopředseda ČSSD a hejtman Jihomoravského kraje

„Je otázkou, jaké aktivní kroky učiní v tomto směru Miloš Zeman na Pražském hradě, jak bude po 8. březnu, tedy po nástupu do funkce, fakticky konat.“

Hašek také nesdílí obavy řady komentátorů a analytiků, že Zeman bude ve své funkci pro ČSSD nebezpečím. „Sociální demokracie se podle mého názoru nemusí nijak dramaticky obávat. I nadále bude řízena z Lidového domu, ne z Hradu. Já očekávám, že se vedení ČSSD v nejbližší době s panem Zemanem sejde a nastavíme si nějaká pravidla pravidelné komunikace.“

Zeman přijede na sjezd ČSSD

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pozval Miloše Zemana na sjezd ČSSD, který se bude konat v březnu v Ostravě. Hašek to vítá a nevidí na tom nic zvláštního.

„Miloš Zeman bude už pouze čestným předsedou jiné politické strany. Podle mého názoru se bude chovat nadstranicky. My jsme ho podporovali jako levicového kandidáta. Bude pro nás dobře, že sjezd navštíví. A těší mě, že zahájíme novou éru vztahů,“ tvrdí Hašek a dodává:

„Náš sjezd navštívil v prezidentské funkci i Václav Klaus, na předminulém sjezdu. Ono to není neobvyklé, že hlava státu navštěvuje stranické sjezdy významných politických stran. A my jsme největší opoziční stranou, máme bohatou historii, koneckonců Miloš Zeman byl po určitou dobu naším předsedou.“

Strana prý zváží, nakolik se vidění Miloše Zemana shoduje se zájmy sociální demokracie. „Bude-li mít stejné priority jako ČSSD, umím si představit, že budeme velice dobře spolupracovat i na parlamentní půdě,“ doplňuje Hašek.

ODS chce nastolit korektní vztahy

Vedení Občanské demokratické strany dnes odmítlo Zemanův názor, že by vláda Petra Nečase měla skončit a měly by se konat předčasné volby. Se Zemanem chce mít ODS korektní vztahy. Premiér Nečas po jednání výkonné rady ODS odmítl otázku, zda by jej nový prezident mohl po nástupu do funkce odvolat. Podle premiéra by to byl ústavní puč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl Marek Benda, poslanec a člen výkonné rady ODS

Poslanec a člen výkonné rady ODS Marek Benda tvrdí, že sami občanští demokraté o něčem takovém vůbec neuvažovali.

„To není věc, která by nás vůbec napadla. To vzniklo spontánně na dotazy novinářů a je to velmi divoká situace. Já to pokládám za fakticky vyloučené, že vláda, která má důvěru sněmovny, je odvolána prezidentem,“ říká. Neobává se prý, že by nový prezident znamenal pro ODS nebezpečí.

„Mnozí z nás to tušili už na jaře, že vyhraje nejsilnější levicový kandidát. V oblastech, ve kterých se vláda a prezident hodně potkávají, což je právě bezpečnostní a zahraniční politika, by ty naše vztahy mohly být korektní. Že nebudeme mít stejný názor na ekonomiku, je zcela zjevné, ale tam ty pravomoci prezidenta zdaleka takové nejsou.

Necháme se překvapit, ale myslím, že ústavní rozdělení pravomocí je poměrně jasné. A myslím si, že tak, jak známe pana Zemana z jeho působení v předchozích pozicích, on to vždy ctil. On respektuje systém a nebude se ho snažit rozbourat, i když k nám bude mít kritické názory,“ tvrdí Benda.

Veronika Sedláčková, Jan Richter, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme