ČSSD, ANO a KDU-ČSL mají už téměř sestavenou vládu. Koaliční smlouvu chtějí podepsat 6. ledna

Budoucí vláda bude mít celkem 17 členů. Sociální demokracie obsadí osm postů, hnutí ANO šest a tři lidovci. Koaliční smlouvu podepíší lídři stran 6. ledna. Do té doby bude už hotový seznam členů vlády. Po odpoledním jednání předsedů stran to oznámil šéf ČSSD a pravděpodobný premiér Bohuslav Sobotka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedové stran vyjednávající o vládní koalici. Zleva šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, hnutí ANO Andrej Babiš, a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Zdroj: ČTK

Sociální demokraté budou mít v budoucí vládě premiéra, ministry zahraničí, vnitra, průmyslu, práce, zdravotnictví a školství a také ministra bez portfeje pro legislativní radu vlády, problematiku lidských práv a rovných příležitostí.

Jména svých kandidátů na ministry chce ČSSD ještě doladit, proto je zatím nezveřejnila. „Jasná je nominace na premiéra, o těch ostatních nominacích ještě uvnitř sociální demokracie chci vést diskusi s užším vedením,“ uvedl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešní dohodě šéfů koaličních stran o příští vládě informuje reportér Martin Karlík

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se má stát ministrem financí a vicepremiérem pro ekonomiku. Na ministra obrany ANO navrhuje Martina Stropnického, na ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou, na ministra životního prostředí poslance Richarda Brabce. Ministryní spravedlnosti by měla být poslankyně Helena Válková. Post ministra dopravy je zatím podle Babiše otevřený.

Jasno už mají po včerejšku lidovci. Předseda Pavel Bělobrádek má zastávat post ministra bez portfeje a na starosti bude mít vědu, výzkum a inovace. Na zemědělství by měl zamířit místopředseda strany Marian Jurečka a na kulturu Daniel Herman.

KDU-ČSL chce, aby koaliční strany měly zastoupení na všech ministerstvech. Tam, kde nebudou mít ministra, měly by mít náměstky.

„Preferujeme to, aby byla možná vzájemná informovanost a dejme tomu i kontrola, hypotetická, z různých stran vládní koalice,“ uvedl Bělobrádek.

Šéf ANO Andrej Babiš potvrdil, že má být vicepremiérem a ministrem financí

Číst článek

Po podepsání koaliční smlouvy bude řada na prezidentovi Miloši Zemanovi, který by měl jmenovat premiéra.

Prezident Zeman v Hovorech z Lán začátkem prosince ale řekl, že pokud by na seznamu ministrů bylo u resortu obrany jméno Martina Stropnického, jako ministra by ho nejmenoval. Podle něj mu chybí potřebná odbornost.

Podle Martina Stropnického (ANO) se nabízí spolupráce ČSSD, ANO a KDU-ČSL | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„Obávám se, že by to byla druhá Karolína Peake, protože pokud jsem správně informován, tak Martin Stropnický nemá s obranou vůbec nic společného," prohlásil tehdy Zeman s tím, že by Stropnického raději viděl na ministerstvu zahraničí.

Andrej Babiš dnes potvrdil, že s hlavou státu o Stropnickém mluvil.

„Pan prezident je stále toho názoru, že by mu více slušelo ministerstvo zahraničních věcí nebo kultury. Ale já nejsem ten, který o tom rozhoduje. Pan Sobotka rozdává karty,“ poznamenal šéf ANO.

mta, Martin Karlík, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme