ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dohodly na návrhu koaliční smlouvy

Sociální demokraté, hnutí ANO a lidovci dořešili na nočním jednání sporné body programu a dohodli se na koaliční smlouvě. Dokument by mohli zástupci podepsat už ve čtvrtek. Pak smlouvu politici proberou na vnitrostranických jednáních a definitivně rozhodnou, jestli začne platit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiš, Sobotka a Bělobrádek | Foto: Český rozhlas

Vyjednavači ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL už vědí, jak bude koaliční smlouva vypadat.

Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky má materiál přes 40 stran, a jednání bylo tak dlouhé proto, že se znovu probíraly všechny programové nejasnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O programu rodící se vládní koalice mluvil v Ranním interview místopředseda KDU-ČSL Marián Jurečka

„Dohodli jsme se ve sporných oblastech, které doposud přetrvávaly. Předpokládám, že by následně tedy mohla být programová část koaliční smlouvy, její návrh, parafován zástupci všech tří politických stran, a dohodli jsme se s ANO a KDU-ČSL také na tom, že bychom text koaliční smlouvy mohli pravděpodobně zveřejnit v pátek,“ řekl.

Dokument by mohly strany ve čtvrtek podepsat a v pátek zveřejnit. Koalice se nakonec shodla na zrušení poplatku za návštěvu ambulance a za recept, platit se bude za pohotovost. U daní vznikne nově druhá snížená sazba DPH, ve které budou léky, knihy, dětské pleny a dětská výživa. Nemělo by se zvyšovat zdanění fyzických ani právnických osob.

Strany vyřešily mimo jiné i zdravotnické poplatky - chtějí, aby se už neplatilo za návštěvu ambulantního lékaře a recepty. Kompromisy našly i v oblasti daní, zveřejnit je ale chtějí až v pátek.

„Pro nás je důležité, že vytvoříme společně určitou daňovou stabilitu v naší zemi pro následující čtyři roky a že začneme fungovat jako nová vláda v naší zemi. Dohodli jsme se na tom, že půjdeme hlavně cestou úspor a hledání určitých prostor i v hospodaření jak státu, tak státních firem, a že budeme postupovat v tomto směru společně,“ konstatoval šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Kompromis. Takový názor zazníval mezi oslovenými poslanci ČSSD nejčastěji. Mluvil o něm například Michal Hašek: „Věřím, že vyjednavači ČSSD udělali vše pro to, aby to byl rozumný kompromis. Který přijmou jak členové ČSSD, tak především naši voliči.“

Poslanci ČSSD zatím znají text koaliční smlouvy své strany s ANO a KDU jen z médií

Číst článek

Spokojení jsou podle předsedy svého poslaneckého klubu Mariana Jurečky i lidovci. „Pro nás jako pro KDU-ČSL je důležité, že se podařilo prosadit hlavní priority našeho programu, to znamená věci v oblasti snížení daňové zátěže rodin, v oblasti sociální boj s divokými exekucemi, lichvou,“ vyjmenoval.

Lidovci trvají na třech ministerských křeslech

KDU-ČSL požaduje v budoucí vládě tři křesla. Zatím jim koaliční partneři ČSSD a hnutí ANO nabízí o jedno méně. Ale lidovci budou trvat na třech ministrech, jinak do vlády nevstoupí, říká místopředseda Marián Jurečka:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání všech tří koaličních partnerů sledovala Jana Čermáková

„Pro nás je nepřekročitelná podmínka mít alespoň tři resorty. Rozhodně dva resorty – to by nebylo pro nás důstojné být v koalici – to bylo už opravdu za každou cenu. A co se týče konkrétních resortů – to se bude řešit na setkání předsedů všech tří stran. My máme určitou množinu resortů, o kterou bychom rádi usilovali.“

Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se vrátí ze zahraničí o víkendu. Pak už se podle vyjednavačů začne mluvit i o konkrétním obsazení ministerských křesel.

Debata o rozpočtových příjmech

„Hlavní spor se teď odehrával v oblasti příjmů, kdy my jsme chtěli posílit příjmy, protože se nám zdálo, že tam je největší riziko,“ poznamenal Lubomír Zaorálek, poslanec a místopředseda ČSSD. „Nikdy jsme nezpochybňovali cestu úspor.“

Přehrát

00:00 / 00:00

K vyjednávání o návrhu koaliční dohody se vyjádřili také Lubomír Zaorálek, poslanec a místopředseda ČSSD a Martin Stropnický, poslanec a člen vyjednávacího týmu hnutí ANO

„Debata byla složitá, protože i my si děláme vrásky na příjmové stránce,“ připomněl Martin Stropnický, poslanec a člen vyjednávacího týmu hnutí ANO. „My jsme původně jsme v oblasti lékařských poplatků nebyli tak vstřícní, chtěli jsme je více diverzifikovat.“

„Když se dokážeme shodnout na obsahu, tak je dohoda,.že se po návratu předsedy lidové strany vrátíme k tomu, jak by měla vypadat vláda,“ uvedl Zaorálek s tím, že v současné fázi není není na programu, kolik postů budou mít v kabinetu lidovci.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Jana Čermáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme