ČSSD, ANO a KDU-ČSL se shodly i v otázce daní pro živnostníky a dokončily koaliční smlouvu

ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL se definitivně dohodly na koaliční smlouvě. Text je podle vyjednavačů kompromis a průsečík programových priorit všech tří stran. Oficiální text koaliční dohody chtějí strany zveřejnit zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci ANO, ČSSD a lidovců Jaroslav Faltýnek, Lubomír Zaorálek a Marian Jurečka po jednání koaličních stran | Zdroj: ČTK

„V tuto chvíli si myslím, že snad mohu říci, že text koaliční dohody a ta obsahová politická dohoda je pohromadě a zítra vám ji ukážeme,“ uvedl po jednání stran místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Poslední spor, který vyjednavači ještě řešili, bylo zavedení minimální daně pro všechny živnostníky, tedy i pro ty, kteří nevydělávají. Formulace, jak byla navržená, vadila především lidovcům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a jeho protějšek z KDU-ČSL Marian Jurečka

Nakonec se vyjednavači rozhodli přistoupit k problému jinak. „Podnikající fyzické osoby OSVČ, které dlouhodobě nevykazují zisk z podnikání a po zohlednění všech zdanitelných příjmů nevykazují základ daně, nebudou mít nárok na daňové zvýhodnění,“ řekl Lubomír Zaorálek.

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek byl s výslednou dohodou spokojený.

„Nedá se říct, že někdo zvítězil a někdo prohrál. Ty zásadní věci, které jsme prosazovali v předvolební kampani, jsou obsahem tohoto dokumentu. Já za hnutí ANO 2011 mohu konstatovat, že my jsme spokojeni s tímto výsledkem. I pokud se týká té poslední sporné záležitosti, o které jsme se bavili,“ poznamenal Faltýnek.

Živnostníci nesouhlasí s minimální daní pro OSVČ. Výhrady mají i odbory

Číst článek

Minimální daň pro všechny OSVČ kritizovala i třeba Asociace malých a středních podniků a živnostníků či odboráři z ČMKOS. Podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky zvítězil „zdravý selský rozum“.

„Já si myslím, že jsme dokázali najít spravedlivé řešení tak, abychom paušálně netrestali i ty živnostníky, kteří mají malé příjmy,“ řekl Jurečka.

ČSSD nevylučuje daňové úpravy v budoucnu

I přes současnou dohodu s dalšími stranami sociální demokracie nevylučuje, že v budoucnu dojde k daňovým úpravám, a to pokud by se dostatečně nedařilo plnit státní kasu.

„Domluvili jsme se, že pokud by se to riziko potvrdilo, tak se k některým našim návrhům budeme rychle vracet,“ řekl Zaorálek.

Jan Mládek na briefingu ČSSD | Foto: Filip Jandourek

Podobně mluvil ve 20 minutách Radiožurnálu i jeho kolega Jan Mládek. V budoucnu se podle něj vláda změnám nevyhne, protože lepší vybírání daní nebo úspory ve státní správě, které prosazuje šéf hnutí ANO Andrej Babiš, prý neponesou ovoce tak rychle, jak je třeba.

„Když se nepovede tady udělat úspory, lépe vybírat daně, tak se vrátíme k myšlence některých daní, například sektorové daně,“ uvažoval Mládek.

Jméno finančního experta ČSSD Jana Mládka bylo na jaře často zmiňováno v souvislosti s jeho výrokem o živnostnících, které přirovnal k parazitům. Mládek se později za výrok omluvil s tím, že nechtěl, aby jeho slova vyzněla jako urážka živnostníků. Chtěl údajně jen poukázat na to, že živnostníci odvádí do státní kasy méně než zaměstnanci.

Koaliční smlouva myslí na seniory a rodiny. Přečtěte si ji celou

Číst článek

Text dohody nyní koaliční partneři předloží širšímu vedení stran. V případě sociální demokracie by o ní mohl rozhodovat ústřední výkonný výbor v sobotu, stále však existuje i varianta, že o ní budou hlasovat členové v referendu.

Stanovisko krajských a okresních organizací strany je podle Zaorálka nakloněno spíše tomu, aby rozhodl ÚVV.

„Na základě čísel, která mám k dispozici, a také debaty, která probíhá na internetu, mi připadá, že je poměrně velká většina členů, kteří jsou přesvědčeni, že se ten proces nemá nijak protahovat, že je třeba ho provést co možná nejrychleji,“ podotkl Zaorálek.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme