ČSSD, ANO a KDU-ČSL zveřejní program vlády. Po víkendu začnou rozdělovat ministerstva

Strany možné trojkoalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL představí konečné znění programové dohody. Její text už předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka odvezl na Hrad prezidentovi Miloši Zemanovi. O rozdělení jednotlivých resortů se začne jednat příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva předseda hnutí ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Zdroj: ČTK

Program nové vlády musí posvětit jednotlivé strany. Sociální demokraté plánují schválit smlouvu v sobotu, lidovci následně v neděli.

„V sobotu se v Praze sejde cca 180 členů ústředního výkonného výboru, aby rozhodli o tom, jestli sociální demokracie za těchto programových podmínek má vstoupit do koaliční vlády. Pokud by o této otázce nerozhodli, pak by mělo rozhodnout vnitrostranické referendum,“ vysvětlil postup schvalování v ČSSD předseda Bohuslav Sobotka.

Podle šéfa poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka je dojednaná koaliční smlouva jednoznačně kompromisem.

„Nedá se říct, že někdo zvítězil, někdo prohrál. Zásadní věci, které jsme prosazovaly, jsou obsahem tohoto dokumentu. My jsme s tímto výsledkem spokojeni,“ uvedl Faltýnek.

Tři strany se nakonec dohodly

Posledním sporným bodem, který musely vyjednávací týmy vyřešit, byl návrh na minimální daň pro živnostníky. Strany se nakonec dohodly na pravidle, které ruší daňové zvýhodnění pro živnostníky v dlouhodobé ztrátě.

„Podnikatel, který vykazuje minimálně tři roky za sebou ztrátu a bude vykazovat ztrátu i čtvrtý rok, tak nebude mít nárok na daňový bonus,“ vysvětlil místopředseda lidovců Marian Jurečka.

Šéf ČSSD a pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka po jednání s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě | Foto: ČTK

Ve druhé verzi koaliční smlouvy byl také bod, kterým chtěli sociální demokraté omezit koncentraci příliš velkého podílu na mediálním trhu v jedněch rukou. Jak potvrdil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, tento bod se nachází v programu strany.

„Pokud dochází k takovéto koncentraci alá pan Berlusconi, tak to je něco, co si v této zemi nepřejeme. Bylo by na debatu, jestli to je nebo to hrozí,“ uvedl Zaorálek.

Návrh podle Zaorálka neměl být namířený proti majiteli několika významných médií a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Nikdo z lídrů případných koaličních stran neřekl, zda tento bod v návrhu nakonec zůstal, nebo ne.

Po schválení koaliční dohody jednotlivými stranami odstartuje příští týden jednání o rozdělní ministerstev. Lidovci se zatím nechtějí spokojit s tím, že by měli v nové vládě jen dvě křesla.

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Jaroslav Gavenda, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme