ČSSD, ANO a lidovci chtějí uzavřít koaliční jednání, otevřená je kapitola zdravotnictví a daně

ČSSD, ANO a KDU-ČSL od sedmi večer jednají o koaliční smlouvě, chtěli by se na ní dnes definitivně dohodnout. Ještě ale musejí najít shodu v oblasti daní a zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva předseda hnutí ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Zdroj: ČTK

„Myslím si, že dnes dokončíme jednání. Atmosféra při posledních jednáních byla konstruktivní a když každý uděláme ještě krůček k tomu konečnému znění, tak se to může podařit,“ řekl předseda Senátu a člen vyjednávacího týmu ČSSD Milan Štěch.

Lidovci a hnutí ANO se nechtějí smířit s požadavky ČSSD na zvýšení některých daní a zavedení sektorové daně pro banky. Na té zatím trvá předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

„Sociální demokracie šla do jednání s návrhem, aby tady byla sektorová daň, tedy vyšší sazba daně z příjmů pro velké společnosti, které dosahují velkých zisků. Na stole je i kompromisní návrh, to znamená, že by se sektorová daň týkala pouze finančních institucí,“ říká Sobotka.

Pro hnutí ANO je to ale zatím problém, zopakoval po sobotní schůzce Jaroslav Faltýnek, šéf poslaneckého klubu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh jednání o nové vládě sleduje redaktorka Lucie Husárová

„My se v souladu s naším volebním programem bráníme zvedat daně v České republice. My chceme jít do těch resortů a ukázat svým koaličním partnerům, že lze ušetřit peníze, a začít řídit resorty tak, abychom omezili zejména provozní výdaje,“ uvedl.

Druhou ještě neuzavřenou oblastí je zdravotnictví. ČSSD, ANO a KDU-ČSL už sice mají dohodu na zrušení některých zdravotnických poplatků, ale otázkou zůstává obnovení poplatku za pobyt v nemocnici, který zrušil Ústavní soud.

Podle Zuzany Roithové Z KDU-ČSL je potřeba vyřešit, kde stát vezme peníze, které tím pádem budou ve zdravotnictví chybět.

„My od začátku podmiňujeme svůj případný souhlas se zrušením odpovídajícím navýšením zdrojů, a to ze státního rozpočtu, tedy nad rámec plánovaných příjmů ze zdravotního pojištění. A o tom budou muset pánové podebatovat,“ tvrdí Roithová a doplňuje:

„Je potřeba vědět, že se to bude týkat jen určitého snížení výdajů na straně nemocnic a zejména to pocítí pozitivně pacienti. Pokud jde o praktické lékaře, ambulantní lékaře nebo úkony lékáren, tam se to nepromítá. A je také otázka, pokud jde o výši, která bude v nemocnicích ušetřena. Ta nebude pravděpodobně pokrývat ty stokorunové poplatky.“

Podle KDU-ČSL bude výpadek ze zrušení zdravotnických poplatků ve výši 5,5 miliardy korun. Milan Štěch zdůraznil, že v rámci kompenzace je především potřeba pravidelně valorizovat platby za státní pojištěnce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjednavači ČSSD, hnutí ANO a lidovců možná dokončí návrh koaliční smlouvy. Hostem Polední publicistiky byl předseda Senátu a člen vyjednávacího týmu ČSSD Milan Štěch a také komentátor ČRo Petr Nováček

„Problém by vůbec nebyl, kdyby předchozí vlády nevytvořily toto manko, které bylo vytvořeno právě tím, že se nezvyšovaly platby za státní pojištěnce. Druhá věc je, když se sníží DPH na léky, budou i zdravotníci o něco méně vydávat na léky. A třetí věc je, že musíme mít dobře fungující ekonomiku a z ní vydělat prostředky i pro zdravotnictví,“ dodal.

Podle Bohuslava Sobotky strany jednají také o tom, že by od roku 2015 zavedly tři daňová pásma. Nejnižší sazba by platila pro léky.

„Umožnilo by nám to snížit ceny léků. Současně je důležité přísněji regulovat ceny léků tak, aby se celé snížení DPH promítlo do větší dostupnosti léků pro domácnosti,“ vysvětluje šéf ČSSD.

Konkrétní rozdělení ministerstev by měly strany řešit až v polovině prosince. Nejvíce postů by měla získat nejsilnější ČSSD, nejméně - možná jen dvě křesla - dostanou lidovci.

Lucie Husárová 1, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme