Kolik křesel bude mít ČSSD? Hamáček chce pět. 'Maximálně čtyři,' odpovídá ANO

Místopředsedové hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec by byli ochotni pro sociální demokraty vyčlenit ve vládě vedení maximálně čtyř ministerstev. Jedním z nich by mohl být takzvaně silový resort. Oblasti financí se ale ANO vzdát nechce. Premiér v demisi a předseda ANO Andrej Babiš nechce zatím otázku komentovat. Zástupci vedení ANO to novinářům řekli před začátkem sobotního jednání poslaneckého klubu ANO na pražském Chodově.

Praha (Aktualizováno: 13:54 17. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš po večeři s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Sociální demokracie by podle předsedy strany Jana Hamáčka považovala za důstojné obsazení pěti ministerských postů ve vládě. Strana by podle něj měla usilovat o ministerstva blízká svému programu, ale také o ta, kde má hnutí ANO střet zájmů. Někteří členové vedení ANO se shodli, že sociální demokracii jsou ochotni nabídnout maximálně čtyři křesla. Faltýnek novinářům řekl, že za něj by ČSSD mohla mít ve vládě nejvíce čtyři ministerstva, z toho jeden resort silový. Vyloučil, že by ANO neobsadilo funkci ministra financí. Připustil, že Hamáček jako někdejší stínový ministr obrany rozumí armádě.

ANO bude jednat exkluzivně s ČSSD. Menšinovou koaliční vládu mají podpořit komunisté

Číst článek

Místopředseda hnutí Petr Vokřál se domnívá, že počet čtyř ministerstev pro sociální demokracii je "limitní". Umí si představit, že by sociální demokracie mohla získat funkci ministra zemědělství nebo sociálních věcí. Nebránil by se ani tomu, aby ČSSD řídila ministerstvo obrany.

'Maximálně 4 křesla'

Podle Brabce se obě strany v názoru na jejich početní zastoupení ve vládě liší. Souhlasí s Faltýnkem, že by ČSSD měla dostat maximálně čtyři ministerská křesla. O počtu a rozložení resortů v sobotu jedná vedení hnutí ANO se svými poslanci. Brabec poznamenal, že vzhledem k volebnímu výsledku ČSSD by nárok na žádný z takzvaně silových resortů pro ně vzniknout neměl. Chápe ale, proč je vedení sociální demokracie před stranickým sjezdem a referendem požaduje.

Vedení ČSSD: obsazení pěti ministerstev by bylo důstojné, konkrétní návrhy strana nemá

Číst článek

Babiš nechtěl personální záležitosti vyjednávání o vládě komentovat. S Hamáčkem se podle něj shodli, že nebudou vyjednávat přes média. K počtu ministrů Babiš řekl, že je "potřeba vzít kalkulačku a spočítat poměry". Podle jeho propočtů nárok ČSSD na ministerské posty vychází na tři a půl dodal.

Podle Hamáčka by měla ČSSD usilovat o resorty, kde má hnutí ANO střet zájmů. Poslanci ČSSD v této souvislosti zmiňovali ministerstva spravedlnosti či vnitra kvůli stíhání Babiše. „Pokud tvrdím, a jsem o tom přesvědčen, že moje stíhání bylo objednáno a bylo to v resortu vnitra, tak zbytek si už domyslíte,“ poznamenal k tomu Babiš.

'Nejednotný názor'

SPD připouští podporu druhé Babišovy vlády. Záleží na rozhodnutí ANO, tvrdí Okamura

Číst článek

Faltýnek o přestávce jednání novinářům řekl, že se k vyjednávání o vládě dosud vyjádřilo asi třicet poslanců a jejich názor "zatím není jednotný". Mluvili o menšinové vládě s ČSSD podporované KSČM a o vládě odborníků ANO podporované SPD a komunisty. Podle Faltýnka se zatím k první variantě, kterou prosazuje i vedení ANO, kloní většina poslanců. Klub diskutoval i o svém fungování a o špatné docházce některých poslanců, kterou v neděli kritizoval Babiš. Odpoledne bude pokračovat debata o vládním vyjednávání, poslanci budou mluvit o programových požadavcích ČSSD a o návrzích zákonů. Faltýnek bude chtít znát názor klubu na změnu protikuřáckého zákona.

O programových prioritách budou v příštích dnech vyjednávat stranické expertní týmy. Podle Brabce je největší rozpor s ČSSD v oblasti daní. V otázce zrušení karenční doby, což požaduje ČSSD i KSČM, je podle něj ANO ochotno ke kompromisu, který nyní připravuje. Ohledně návrhu komunistů, aby se scházeli zástupci ANO, KSČM a ČSSD společně, Brabec řekl, by raději nejprve dokončili příští týden

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme