ČSSD dostala od ANO novou nabídku. 'Prvně ji uslyší grémium,' řekl po jednání Hamáček

V Poslanecké sněmovně skončila schůzka mezi zástupci ČSSD a hnutí ANO, která se týkala možného dalšího vyjednávání o vládní spolupráci. Předseda Jan Hamáček ale pouze oznámil, že sociální demokraté dostali nabídku. Víc novinářům odmítl říct. Představitelé ČSSD předem říkali, že od schůzky nic neočekávají.

Praha (Aktualizováno: 22:17 16. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jan Hamáček. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Vyjednávací týmy ANO a ČSSD se sešly ve sněmovně krátce po 20.30. Předchozí jednání skončila neúspěchem, ale ANO se minulý týden rozhodlo, že se chce k vyjednávání vrátit.

Schůzka trvala přes hodinu. „Chci potvrdit, že hnutí ANO nám dnes (v pondělí, pozn. red.) sdělilo svoji představu, za jakých podmínek by mohla pokračovat jednání o případné vládní spolupráci mezi našimi dvěma stranami," řekl posléze novinářům předseda ČSSD Jan Hamáček.

ANO: Chceme obnovit vyjednávání s ČSSD. 'Diskuze straníků byla bouřlivá,' řekla Jermanová

Číst článek

„Tuto informaci první uslyší členové politického grémia, které budeme informovat, a poté členové předsednictva, které se sejde v pátek. A předsednictvo se rozhodne, zda tuto nabídku akceptuje, nebo nikoliv. To je vše, co dnes mohu říci,“ dodal.

Vnitro, nebo finance? Nejlépe oba

Představitelé sociálních demokratů nechtěli ani před samotným jednáním komentovat, co by hnutí ANO muselo nabídnout, aby se ČSSD vrátila k jednacímu stolu.

„Jdeme se sejít, abychom vyslechli, jestli se objevily nějaké nové důvody, proč bychom k jednacímu stolu s ANO zasednout měli,“ řekl pouze místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Minulý týden ovšem předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka řekl, že strana nadále požaduje posty ministra vnitra nebo financí. A nejlépe oba.

Místopředseda ČSSD Martin Netolický nicméně v pondělí před schůzkou se zástupci hnutí ANO uvedl, že návrat k jednacímu stolu rozhodně není otázkou jen oněch zmíněných resortů.

Dohoda do konce týdne?

Spočítal jsem si, že by naši poslanci spolupráci s SPD nepodpořili, zdůvodňuje Babiš jednání s ČSSD

Číst článek

Ani šéf hnutí ANO Andrej Babiš nechtěl předem říct, jestli sociálním demokratům tentokrát nabídne posty ministra vnitra a financí, kvůli kterým ztroskotala minulá jednání.

„Od momentu, kdy jsem začal jednat s ČSSD, tak jsem řekl, že nebudu jednat přes média. Jednání povede určitě pan (Jaroslav) Faltýnek, pan (Richard) Brabec, já tam budu.“

Personální neshody

Sociální demokracie ukončila rozhovory s ANO před necelými dvěma týdny kvůli personálním neshodám.

ANO totiž nevyhovělo požadavku, aby do kabinetu nenominovalo premiéra v demisi a předsedu ANO Andreje Babiše, který čelí trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda. Sociálním demokratům nechtělo ANO přenechat ani místo ministra vnitra, které mělo být podle ČSSD zárukou nezávislého vyšetřování.

Konec vyjednávání schválily vrcholné orgány ČSSD včetně sjezdu a prezident Miloš Zeman následně vybídl Andreje Babiše, ať o vládě vyjednává s KSČM a hnutím Svoboda a přímá demokracie.

Spolupráci s SPD Tomia Okamury však odmítla řada především regionálních představitelů ANO a výbor hnutí se tak minulý týden jednomyslně rozhodl dát přednost návratu k jednáním s ČSSD.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme