ČSSD bude hledat ve Sněmovně podporu i u komunistů

Špidlův koaliční kabinet se bude moci opřít v Poslanecké sněmovně o komunisty. KSČM i ČSSD jsou totiž připraveny vyjednávat o podpoře vládních předloh zákonů. Podobnou podporu hodlají sociální demokraté hledat i v klubu ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Filip a V. Špidla ve Sněmovně | Foto: Michal Kamaryt

Nový šéf sedmdesáti sociálnědemokratických poslanců Milan Urban si je jistý tím, že Špidlova vláda na startu uspěje. "Nepochybuji o tom, že šestého a sedmého srpna bude vyslovena důvěra vládě České republiky," prohlásil na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě.

Zatímco při hlasování o důvěře vládě se bude kabinet moci opřít zřejmě jen o 101 hlas svých koaličních zákonodárců, v případě zákonů se ve sněmovně rýsuje zcela jiná většina 111 hlasů. Ty totiž dávají dohromady s komunisty.

Šéf KSČM Miroslav Grebeníček dal Špidlově straně tento týden jasnou nabídku. "Nejblíže k sobě mají programy Lidového domu a Komunistické strany Čech a Moravy. Prostor pro levicovou politiku ve Sněmovně je otevřený," uvedl Grebeníček.

Předseda poslanců ČSSD Urban s tím ostatně počítá. "Když budeme řešit dílčí problémy některé novely zákonů, tak budeme vyjednávat i s poslanci KSČM o případné podpoře, ale stejným způsobem budeme vyjednávat i s poslanci ODS," dodal.

Vzhledem k programům stran se však dá očekávat, že komunistická podpora vládních předloh bude nesrovnatelně výraznější, než podpora od 58 Klausových poslanců.

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme