ČSSD bude jednat o zrušení organizace v Duchcově kvůli koalici s DSSS

Širší vedení ČSSD bude v pražském hotelu Olšanka rozhodovat o zrušení své duchcovské organizace. Předseda strany premiér Bohuslav Sobotka o to žádá od doby, co tamní zastupitelé ČSSD uzavřeli koalici s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

„Není možné, aby ČSSD na kterékoliv úrovni vytvářela koalice se stranami, které mají rasistický nebo fašistický charakter, to nepochybně Dělnická stran sociální spravedlnosti je,“ opakuje Bohuslav Sobotka od chvíle, kdy duchcovští koalici s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti uzavřeli.

Podle takzvaného bohumínského usnesení, nesmí sociální demokraté spolupracovat s extremistickými politickými stranami. Tamní starosta za ČSSD Zbyněk Šimbera ale na koalici se stranou Tomáše Vandase nic špatného nevidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory na další působení duchcovské organizace ČSSD se liší, zatímco premiér chce buňku zrušit, tamní starosta za ČSSD nevidí v koalici s DSSS problém

„Četl jsem si stanovy DSSS a v jejich stanovách skutečně nic takového, že by byli extrémisté nebo rasistickou organizací, ve svých stanovách nemají,“ řekl Šimbera.

Za duchcovské se proti šéfovi strany Sobotkovi postavila tamní krajská organizace, která buňku rozpustit odmítla.

Děčínský poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna přijde na jednání širšího vedení strany s návrhem řešení. Nechce, aby ze strany museli v Duchcově odejít řadoví členové.

„Členové budou převedeni z místní organizace do Teplic. Organizace bude formálně zrušena a teplická okresní organizace dostane za úkol zkonsolidovat novou organizaci. Aktéři koalice zřejmě budou vyloučeni z ČSSD,“ vysvětlil Jaroslav Foldyna.

„My fašisty nepodporujeme a nebudeme podporovat, protože jsme demokratická strana. Kdo něco takového dělá, musí odejít ze strany a to je výzva, kterou dáme ústřednímu výboru. Podle mě je to nezpochybnitelná pozice, jinak můžeme stranu rozpustit,“ vyjádřil se místopředseda strany ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Poslední slovo dnes tedy bude mít 200členný Ústřední výkonný výbor, který je mezi sjezdy v ČSSD nejvyšší autoritou.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme