ČSSD bude na pražském sjezdu volit nové vedení

Sociální demokraté dnes budou po dvou letech volit nové vedení strany. Svůj post v jejím čele má fakticky jistý premiér a stávající předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Stejně jako nedávno Andrej Babiš, ani Sobotka nemá ve volbě konkurenta a podporu mu daly všechny kraje. Zajímavější se čeká souboj o post prvního a řadové místopředsedy, i když u většiny těchto funkcí se čeká hladká volba lidí, které si předseda přeje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil na sjezdu ČSSD v Praze

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil na sjezdu ČSSD v Praze | Zdroj: ČTK

Bohuslav Sobotka řekl, že chce tým, který zajistí soudržnost vedení ČSSD. Svým favoritům vyjádřil podporu už před sjezdem na krajských konferencích:

„Uvítal bych, kdyby nově ve vedení sociální demokracie byly alespoň dvě ženy. Tím tedy podporuji kandidaturu paní ministryně Marksové a paní Arnoštové z Prahy. Určitě bych byl rád, kdyby ve vedení zůstali stávající místopředsedové Zaorálek a Starec. Na statutárního místopředsedu budu volit Milana Chovance a rád bych, aby také ve vedení nově zasedl současný předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.“

O definitivní podobě vedení ČSSD ale rozhodne až pražský sjezd. Na místopředsednické křeslo se hlásí i bývalý šéf poslanců Jeroným Tejc.

Ten musel vrchní patra ČSSD přitom opustit po takzvaném lánském puči, kdy se spolu s dalšími sociálními demokraty zúčastnil po sněmovních volbách zapírané schůzky u prezidenta Miloše Zemana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sociální demokraty čeká volba nového vedení. O volbě místopředsedů natáčela redaktorka Věra Masopustová

„Já jsem se rozhodl na základě řady debat se členy strany kandidovat a přijmout výzvu. A uvidíme, jak členové rozhodnou. Pokud bych byl zvolen, tak bych to nevnímal jako nějakou satisfakci nebo rehabilitaci. Myslím si, že každý z nás musí udělat všechno proto, aby sociální demokracie byla úspěšná,“ říká Tejc a pokračuje:

„A logicky toho můžete více udělat a prosadit, když jste ve vedení. Proto se o to snažím. Myslím si, že za tu dobu, co jsem ve sněmovně nebo za více než 17 let v sociální demokracii, mě mohli členové poznat a udělat si názor na to, jaký jsem, jaké hodnoty představuji a jak jsem je schopen i v médiích hájit.“

Zájem má i Dienstbier, Štěch a Foldyna

O post řadového místopředsedy se ještě ucházejí ministr pro lidská práva a menšiny Jiří Dienstbier, předseda Senátu Milan Štěch a poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna. Ten si je, jak řekl jistý, že ve volbě šanci nemá, chce ale se svými názory na politiku ČSSD vystoupit v hlavním programu sjezdu - tedy při nominačních projevech.

Podle něj by se ČSSD měla vrátit ke kořenům a hájit práva lidí žijících ze mzdy.

„Veřejnost poslouchá, jako by hlavním tématem byly menšiny a multikultura. Ale hlavním tématem levicové sociální demokracie je obhajoba života a lidí žijících ze mzdy,“ je přesvědčen Foldyna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci před nadcházejícícm sjezdem ČSSD okomentoval politolog Lukáš Jelínek

Podle stanov ČSSD musí být ve vedení minimálně jedna žena.

„Obecně si myslím, že ženy by měly být v politických stranách, vedeních a na kandidátních listinách právě proto, že naprostá většina z nás má trochu jiné životní dráhy, životní zkušenosti. My ty děti rodíme, většinou vychováváme, pečujeme o své stárnoucí rodiče. Pak ten pohled na svět je trochu jiný. A tahle optika je tam určitě nesmírně důležitá,“ vysvětluje propagátorka kvót žen v politice ministryně práce Michaela Marksová.

Sjezd ČSSD bude schvalovat i úpravu stranických stanov. Ty by měly například zaručit, že na volebních kandidátkách bude minimálně 40 procent žen.

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme