ČSSD čelí kompromitující kauze

Odstartovala patrně poslední aféra roku. Senátor a náměstek hradeckého hejtmana Vladimír Dryml z ČSSD je podezřelý, že sbíral kompromitující materiály na stranickou kolegyni, poslankyni Hanu Orgoníkovou. Důvod? Spory kolem prodeje vrchlabské nemocnice, které Dryml šéfuje a snaží se, aby ji odkoupil kraj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Orgoníková | Foto: Poslanecká sněmovna

Vedení sociální demokracie má problém. Spor o prodej vrchlabské nemocnice kraji mezi senátorem a náměstkem hradeckého hejtmana Vladimírem Drymlem a poslankyní Hanou Orgoníkovou se vyostřil natolik, že se prý Dryml pokusil svou stranickou kolegyni kompromitovat . Na setkání s figurantem serveru iDnes.cz se měl dožadovat informací, které by mohl proti ní použít a diskreditovat ji tak před stranickým vedením.

Podle Orgoníkové je věc jasná: postavila se totiž proti prodeji zařízení za sumu přesahující 120 milionů korun, kterou prosazuje Dryml. Orgoníková považuje ale cenu za přemrštěnou. V Ranním interview Radiožurnálu řekla, že celá věc ji zaskočila. Řešit by ji mělo vedení strany: "Nemám z toho dobrou náladu. Není mi už dvacet let, bohužel, a nepřenáším se přes některé věci tak jednoduše. Domnívám se, že by to mělo řešit vedení sociální demokracie, protože to jsou závažné věci. A poradím se samozřejmě ještě svým právníkem," řekla Orgoníková.

Navíc Dryml tomuto zařízení nejen šéfuje, ale je navíc i vicehejtmanem pro zdravotnictví - a to je problém: "Byla zřízena na úrovní krajského zastupitelstva komise, která se tou to nemocnicí zabývá, a tam se objevila částka, že jde o tržní hodnotu zhruba 43 milionů korun. Takže já se podivuji, proč tak vysoké sumy oproti skutečnosti," poznamenala Orgoníková.

Vladimír Dryml | Foto: Královéhradecký kraj

Senátor Dryml zlé úmysly pro Radiožurnál popřel. "Jde o provokaci, která má za cíl dát klín mezi mě, přítelkyni Orgoníkovou a poškodit ČSSD. Ne nadarmo je to stejné, podobné jako kauza Morava a je to otázka pro tajné služby, kdo chce manipulovat dvěma největšími politickými stranami a těmito politiky. Ale je to otázka toho, komu mají sloužit tyto provokace, které by měly vyprovokovat obě dvě strany k něčemu, čeho se ani jedna z nich nedopustila. Já jsem se žádné trestné činnosti nedopustil a žádný sběr dat jsem neuskutečnil, pokud je mi známo."

Zastupitelstvo by mělo o dalším osudu vrchlabské nemocnice rozhodnout 22.ledna.

Místopředseda ČSSD, poslanec Milan Urban Českému rozhlasu potvrdil, že aféře se bude vedení sociální demokracie věnovat hned po Novém roce. Urban o kauze hovořil v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme