ČSSD podpoří výroční zprávy o hospodaření České televize. Debatu o přísnější kontrole nevylučuje

Klub sociální demokracie ve čtvrtek ve sněmovně většinově podpoří výroční zprávy o hospodaření České televize. Novinářům to v úterý před zahájením schůze řekl poslanec Petr Dolínek. Dodal, že pokud má hospodaření tohoto veřejnoprávního média někdo kontrolovat, měl by to být nezávislý Nejvyšší kontrolní úřad, nikoli dolní komora.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize | Zdroj: Profimedia

Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že apeloval na poslance hnutí, aby zprávy také podpořili.

Podle SPD by měla být Česká televize státní příspěvkovou organizací pod kontrolou Nejvyšší kontrolní úřada peníze dostávat z rozpočtu. Předseda klubu SPD Radim Fiala uvedl, že zprávu proto jeho hnutí nepodpoří. Současně předloží návrh na omezení koncesionářských poplatků.

Farský po bouřlivé debatě: Pokud neprojednáme výroční zprávy ČT, svoláme mimořádnou schůzi

Číst článek

Sociální demokraté si v pondělí vyžádali od svého koaličního partnera ujištění, že hnutí ANO bude pro projednání zpráv. O vyjádření požádali vzhledem ke spekulacím médií o zákulisních dohodách mezi hnutím ANO a KSČM, která umožnila vznik menšinové vlády.

Premiér Andrej Babiš (ANO) je podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ujistil, že programové prohlášení zahrnující formulaci o nezávislosti veřejnoprávních médií platí a žádný obchod neexistuje.

Pondělním jednáním ČSSD se klub vládní strany vyhranil vůči svým členům, kteří kritizují hospodaření České televize - Jaroslavu Foldynovi a bývalému ministrovi kultury Antonínu Staňkovi.

„Kritika má probíhat veřejně, nemá se stávat, že Česká televize je pokoutně řešena přes tyto zprávy,“ uvedl Dolínek. Systém kontroly hospodaření České televize podle něj nicméně může být tvrdší a širší než dosud.

Snaha ovlivňovat

„To budeme řešit jindy, například prostřednictvím novely zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu,“ uvedl. Výroční zprávy je podle Dolínka třeba schválit, protože sociální demokracie cítí, že ve sněmovně se některé síly snaží držet Českou televizi v šachu, aby byla pod vlivem politiky a nemohla se věnovat své roli.

Sociální demokraté budou podle Dolínka usilovat o projednání zpráv i v případě, že by se schůze protáhla do noci. Pokud se tak nestane, je připraveno k vyvolání mimořádné schůze se stejným bodem hnutí Starostové.

Nižší náklady na mzdy i na vysílací standard DVB-T2. Hospodaření České televize loni skončilo vyrovnaně

Číst článek

„Doufáme, že hnutí ANO tentokrát nebude hrát tu hru, že tu a tam potřebuje třeba poslance SPD pro své hlasování a jednoznačně prokáže, že mu záleží na fungování ČT,“ uvedl předseda hnutí Vít Rakušan. Veřejnoprávní média jsou podle něj v ČR v reálném ohrožení a pod nemístným tlakem.

Debatu o výročních zprávách České televize dolní komora už několikrát přerušila. V minulosti zaznívala kritika na adresu veřejnoprávní televize zejména z řad představitelů hnutí SPD a také KSČM.

V úterý poslanci SPD zopakovali, že hospodaření České televize je dlouhodobě nehospodárné a nepodléhá kontrole. Současně kritizovali zpravodajství České televize, které se podle Fialy stalo „v podstatě politickým názorem“.

Zrušení koncesionářských poplatků pro sociálně slabší, jak je SPD navrhuje, je podle předsedy hnutí Tomia Okamury pouze začátkem. SPD usiluje o jejich úplné zrušení a o financování média ze státního rozpočtu.

Výroční zprávy předkládají poslancům všechny veřejnoprávní instituce, tedy Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář.

Odkládané projednávání zpráv České televize se sleduje zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme