ČSSD chce, aby daňová reforma začala platit až v roce 2015

ČSSD se v Senátu pokusí prosadit, aby daňová reforma koaliční vlády začala platit až po volbách v roce 2015. Současný kabinet Bohuslav Sobotka obvinil z kladení min, které vybuchnout až v příštím volebním období, kdy se naplno projeví výpadek v příjmech veřejných financí 20 až 30 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

Jak řekl šéf nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka, současná vláda se pokouší zbavit zodpovědnosti za výpadek v příjmech veřejných rozpočtů 20 až 30 miliard korun, který může změna ve výběru daní přinést:

„Tady existuje varianta nejenom toho, že senát tento návrh zákona zamítne, ale na vedení sociální demokracie jsme jednali také o možnosti, že by senát napravil některé chyby, ke kterým došlo v důsledku předkládaných pozměňujících návrhů. Teď to bude na našich senátorech - návrh budou analyzovat.“

Odpovědnost by podle Sobotky měl nést šéf státních financí: „Vláda těmito svými takzvanými reformami klade miny, které mohou začít vybuchovat až v příštím volebním období. To je přeci neuvěřitelné riziko. Kdybych byl na místě ministra Kalouska, tak bych v poslanecké sněmovně rozhodně nedoporučil schválit takovýto zákon.“

„Myslím si, že by měl velmi vážně uvažovat o rezignaci na funkci ministra financí, jestliže není schopen kontrolovat vývoj veřejných financí v příštích letech,“ dodává Sobotka.

Kalousek trvá na lednu 2014

Ministr financí Miroslav Kalousek to rozhodně odmítá. Podle něj musí změna daní začít platit společně s jednotným inkasním místem už od ledna 2014:

„Především by to znamenalo další roční odklad jednotného inkasního místa, další horší výběr daní a zbytečné administrativní náklady pro daňové poplatníky. O jednotném inkasním místě se tu mluví 15 let. Snaha neustále ho odkládat a komplikovat daňovým poplatníkům život je běžná praxe sociální demokracie.“

„Naše vláda nedělá nic jiného, než že se snaží zkrotit strukturální deficit, který vznikal zejména v době, kdy pan Sobotka byl ministr financí, a při šestiprocentním růstu dosahoval stomiliardových deficitů. My dnes nemáme téměř žádný hospodářský růst a míříme na nižší deficity,“ říká Kalousek.

Původně měla daňová reforma začít platit už v roce 2013. Ministr Kalousek i premiér Petr Nečas připouštějí její odklad o rok kvůli tomu, že do té doby nezačne fungovat jednotné inkasní středisko.

Jana Zemanová, Lucie Husárová 1, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme